Zeman přijal na Hradě amerického velvyslance Kinga

foto Americký velvyslanec Stephen King opouští prostory Pražského hradu, kde se setkal 18. dubna 2018 s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Praha - Prezident Miloš Zeman na Hradě přijal amerického velvyslance Stephena Kinga. Zabývali se ekonomickou spoluprací obou zemí a mluvili také o 100. výročí založení Československa, uvedl po schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident s Kingem vedli přátelský rozhovor a velvyslanec má dveře na Hrad vždy otevřené. Podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka se neřešily sporné body týkající se třeba vyhoštění ruských diplomatů nebo vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA.

"Přátelský rozhovor pana prezidenta a amerického velvyslance, který se konal v pracovně na Hradě, byl zaměřen na ekonomickou spolupráci obou zemí, ale také na významné výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu, u kterého právě USA stály," sdělil na facebooku Ovčáček.

Rozhovor Kinga se Zemanem trval necelou hodinu. Prezident velvyslance přijal ve své pracovně. Ovčáček zveřejnil fotografii ze schůzky se svým komentářem. "Upřímné spojenectví a upřímné přátelství," napsal.

Jindrák novinářům řekl, že šlo o první schůzku po prosincovém předání pověřovacích listin. "Schůzka se domlouvala delší dobu, ale z termínových důvodů vyšla až dnes," uvedl. Tématem podle něj byla zejména ekonomická spolupráce a spolupráce se Spojenými státy třeba v bezpečnostní oblasti. "Myslím si, že to byla velmi dobrá schůzka," řekl. Potvrdil, že na její závěr Zeman Kingovi řekl, že má dveře na Hrad otevřeny.

Jindrák poznamenal, že při přípravě schůzky se s velvyslancem shodli, že již uzavřené věci typu vyhoštění ruských diplomatů nebo vydání Nikulina se již nebudou otevírat. King podle něj poděkoval za české angažmá v Sýrii a za to, že v zemi česká diplomacie zastupuje i Spojené státy.

O přijetí Zemana v Bílém domě americkým prezidentem Donaldem Trumpem se podle Jindráka při setkání nemluvilo. "Prioritou české zahraniční politiky obecně, nejenom kanceláře prezidenta, je mít se Spojenými státy co nejlepší vztahy na té nejvyšší úrovni. Troufám si říct, že jednou ke schůzce na úrovni prezidentů dojde, bál bych se ale říct, kdy to bude," řekl.

Poznamenal, že probraných témat bylo poměrně hodně, včetně oslav 100 let vzniku Československa. "Rádi bychom, kdyby do České republiky přijel některý z vysoce postavených představitelů administrativy Spojených států," podotkl. Mluví se o možné návštěvě amerického viceprezidenta Mika Pence. Podle Jindráka Zeman s velvyslancem nemluvili o nákupu vojenských vrtulníků pro českou armádu. Americká firma Bell je jedním z favoritů tendru.

Zeman v poslední době kritizoval USA a jejich spojence za zásah v Sýrii. Amerického prezidenta Trumpa v minulosti chválil. Po jeho zvolení do úřadu amerického prezidenta si spolu telefonovali a Pražský hrad následně zveřejnil, že se v dubnu 2017 setkají v Bílém domě. Schůzka se ale dosud neuskutečnila a na přijetí dosud Zeman čeká marně.

Rozpory mezi Pražským hradem a americkou diplomacií vyvolal také postoj Zemana k vydání Nikulina. Zatímco ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) rozhodl o jeho vydání do USA, Zeman podporoval vydání do Ruska, které o Nikulina mělo také zájem.

King ve funkci vystřídal Andrewa Schapira, s nímž český prezident neměl dobré vztahy, několikrát se dostali do sporu. Po kritice ze strany Schapira mu Zeman vzkázal, že má na Hradě zavřené dveře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 7:00 12°C

Celá předpověď