Zeman se v Rusku sejde i s Gorbačovem a Medveděvem

foto Prezident republiky Miloš Zeman se 9. května 2016 zúčastnil recepce, pořádané na ruském velvyslanectví v Praze při příležitosti výročí konce druhé světové války.

Praha - Prezident Miloš Zeman se během své návštěvy Ruska setká příští týden s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. V Moskvě bude jednat také s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, řekl dnes na tiskové konferenci Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Pražský hrad už dříve oznámil, že Zeman návštěvu Ruska zahájí v Soči schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na slavnostním večeru Zeman v Moskvě udělí státní vyznamenání ruským válečným veteránům, kteří se podíleli na osvobození Československa, a ocení ruskou bohemistku.

Do Soči Zeman přiletí v pondělí, s Putinem se setká následující den. Součástí schůzky bude i jednání národních delegací, řekl Ovčáček. Zemana do Ruska doprovodí mimo jiné ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Ve středu 22. listopadu se český prezident v Moskvě zúčastní zahájení podnikatelského fóra. Další setkání českých a ruských podnikatelů je naplánováno na pátek v Jekatěrinburgu. Podle Svazu průmyslu a dopravy se do Ruska chystá podnikatelská mise se zástupci 129 českých firem. Z nich asi 30 si cestu zařídí samostatně, zbytek využije vládního speciálu nebo letadla pronajatého od společnosti Travel Service. Bude to největší podnikatelská delegace Svazu průmyslu a dopravy za 25 let. Kancléř Vratislav Mynář ČTK řekl, že další podnikatelé se zúčastní jen jednoho ze seminářů. Celkový počet zástupců českých firem odhadl asi na 150.

Obchod s Ruskem omezují sankce, které na tuto zemi uvalily Evropská unie a USA kvůli anexi Krymu a postoji k bojům na východě Ukrajiny. Zeman se opakovaně proti sankcím vyslovil, nemají podle něj smysl.

Na středu má Zeman v plánu také oběd s Gorbačovem. Setkat se s ním měl již loni v září, kdy měl bývalý šéf Sovětského svazu přicestovat do Prahy, ale cestu ze zdravotních důvodů zrušil. Český prezident poté bude jednat i s Medveděvem. Večer se uskuteční slavnostní recepce na české ambasádě, kde prezident udělí státní vyznamenání "do pěti osob", řekl ČTK ředitel odboru protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář. Jména oceněných Pražský hrad tradičně nezveřejňuje.

Podle šéfa protokolu by měli být vyznamenáni tři až čtyři váleční veteráni, kteří se podíleli na osvobození Československa na konci druhé světové války. Další vyznamenání dostane "významná bohemistka", dodal Sklenář.

Do Jekatěrinburgu Zeman odletí ve čtvrtek 24. listopadu, kde se druhý den setká s podnikateli, s gubernátorem Sverdlovské oblasti a u pomníku uctí památku československých legionářů. Prohlédne si také továrnu, kde se sestavují česká letadla L-410.

Zeman v Rusku vyznamená ruské válečné veterány a bohemistku

 

Prezident Miloš Zeman v Rusku ocení státními vyznamenáními několik osobností. Třem až čtyřem ruským válečným veteránům, kteří se podíleli na osvobození Československa, udělí medaile Za hrdinství. Ocení také ruskou bohemistku. ČTK to dnes řekli ředitel odboru protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář a kancléř Vratislav Mynář.

Zeman do Ruska odletí v pondělí, nejprve se v Soči setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Následně přeletí do Moskvy, kde má v úterý v plánu například setkání s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem a ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem. Ve středu se pak zúčastní zahájení výstavy Poklady Pražského hradu.

Na středeční večer je také naplánována recepce v budově českého velvyslanectví. Podle Sklenáře bude slavnostní večer uspořádán jak při příležitosti návštěvy prezidenta Zemana v Rusku, tak i jako připomínka státního svátku 28. října.

Zeman během recepce ocení "do pěti osob", poznamenal Sklenář. Jména oceněných Pražský hrad tradičně nezveřejňuje. Podle šéfa protokolu by měli být vyznamenáni tři až čtyři váleční veteráni, kteří se podíleli na osvobození Československa na konci druhé světové války. Všichni se narodili v roce 1924 a je jim tedy 93 let. Další vyznamenání dostane "významná bohemistka", dodal Sklenář. Protože jde o cizí státní příslušníky, může jim být vyznamenání uděleno i v jiné než řádové dny, které jsou 28. října a 1. ledna.

Zeman do konce roku navštíví Jihomoravský kraj a Slovensko

Na přelomu listopadu a prosince navštíví Zeman Jihomoravský kraj, informoval dále Ovčáček. Do konce roku se chystá ještě na návštěvu Slovenska, kde by se měl setkat se svým protějškem Andrejem Kiskou a s premiérem Robertem Ficem.

V Jihomoravském kraji by měl být Zeman od 29. listopadu do 1. prosince. Podle Ovčáčka se chystá na setkání s občany v Moravském Krumlově, ve Strážnici, v Bučovicích a v Letovicích.

"Pan prezident ještě v měsíci prosinci zavítá na návštěvu Slovenska. To je tradice. Vždy na konci prvního mandátu nebo druhého mandátu český prezident navštěvuje Slovensko," řekl Ovčáček. Zemanovo funkční období končí v březnu, v lednu se budou konat prezidentské volby. Současná hlava státu v nich usiluje o znovuzvolení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď