Zeman se setká se švýcarským prezidentem a slovenskou prezidentkou

foto Ilustrační foto - Prezident ČR Miloš Zeman otevřel 16. listopadu 2019 společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou Český dům v Bratislavě.

Praha - Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Cassise Zeman přijme ve čtvrtek na zámku v Lánech, s Čaputovou se setká v pátek na Pražském hradě. Společně si pak v Národním muzeu připomenou 80. výročí útoku československých výsadkářů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Setkání se švýcarským prezidentem se plánuje ve čtvrtek dne 26. května v dopoledních hodinách na zámku v Lánech," uvedl Ovčáček. Prezident Švýcarska není oficiálně hlavou státu, tu plní kolektivně spolková vláda. Připadá mu ovšem reprezentativní role hlavy státu. Prezident je volen společně s viceprezidentem z řad sedmičlenné federální vlády oběma komorami parlamentu na jeden rok. Letos tuto funkci vykonává dosavadní ministr zahraničí Cassis. Je prvním prezidentem pocházejícím z italskojazyčného kantonu Ticino. Bývalý lékař hovoří plynně německy, francouzsky a italsky, tedy třemi hlavními jazyky ve Švýcarsku.

V pátek pak Zemana čeká setkání se slovenskou prezidentkou, plánováno je na odpoledne na Pražském hradě. "V rámci tohoto dne, kdy si připomeneme 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora, pan prezident zavítá též na slavnostní akci v Národním muzeu," dodal mluvčí.

Účast na slavnostním shromáždění v Národním muzeu přislíbila i Čaputová. Během večera bude otevřen výstavní projekt Nikdy se nevzdáme! Společně ho připravily Národní muzeum a Vojenský historický ústav, veřejnosti bude zpřístupněn od 28. května. Muzeum ukáže nejen předměty spojené s útočníky na Heydricha Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem a dalšími výsadkáři, ale připomene i osudy lidí z řad odbojářů i jejich rodin nebo politiků.

Připomínka 80. výročí operace Anthropoid začne v pátek dopoledne v Praze Libni, kdy nad zatáčkou u památníku Anthropoid přeletí historický stíhací letoun z druhé světové války Hurricane. Po 10:30, tedy v době, kdy před 80 lety Gabčík a Kubiš na Heydricha zaútočili, začne rekonstrukce atentátu. Po jejím skončení nad Libní proletí trojice bitevních vrtulníků Mi-24 a následovat bude vzpomínkový akt u památníku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 24. června 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď