Zeman se s Austinem shodli na prohlubování obranné spolupráce ČR a USA

foto Prezident Miloš Zeman přijal 9. září 2022 na Pražském hradě amerického ministra obrany Lloyda Austina (vlevo).

Praha - Prezident Miloš Zeman a americký ministr obrany Lloyd Austin se shodli na tom, že obranná spolupráce mezi ČR a USA je na vysoké úrovni a chtějí pokračovat v jejím posilování a prohlubování. Po dnešním jednání na Pražském hradě to ČTK sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman považuje Spojené státy za dobrého přítele Česka a klíčového partnera v oblasti obrany. Austin Česku poděkoval za všestrannou podporu Ukrajiny, dodal mluvčí.

Austin dnes také jednal na úřadu vlády s premiérem Petrem Fialou (ODS), dopoledne měl schůzku s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). S předsedou vlády se shodli na potřebě pokračování v modernizaci české armády. Fiala mu slíbil, že v roce 2024 bude Česko na obranu vydávat dvě procenta svého HDP. Úřad vlády to uvedl v tiskové zprávě.

"Prezident republiky Miloš Zeman a ministr obrany USA Lloyd Austin se na setkání na Pražském hradě shodli, že obranná spolupráce mezi ČR a USA je na vysoké úrovni a obě země chtějí pokračovat v jejím posilování a prohlubování," uvedl Ovčáček. Dodal, že Zeman považuje Spojené státy za dobrého přítele ČR a klíčového partnera v oblasti obrany. "Ministr Austin poděkoval ČR za její všestrannou podporu Ukrajiny a za odpovědný spojenecký přístup v rámci NATO i EU," poznamenal mluvčí.

Prezident s ministrem mluvili také o aktuální situaci v Afghánistánu, společném boji proti terorismu nebo o úspěších vojensko-průmyslové spolupráce mezi českými a americkými firmami, doplnil Ovčáček.

Austinova návštěva Česka následovala po čtvrteční konferenci, kterou na pomoc Ukrajině šéf Pentagonu uspořádal v Německu na americké vojenské základně Ramstein. Dnes ráno Austin uctil památku československých výsadkářů v památníku v pražské Resslově ulici, následně jednal na ministerstvu obrany s Černochovou. Po schůzce se mimo jiné přihlásil k americkému závazku bránit své spojence v NATO.

Černochová před odpolední návštěvou na Hradě, kam Austina doprovodila, ocenila jednotu vrcholných představitelů ČR v otázce ruské agrese na Ukrajině. Zemanovi poděkovala, že se jeho politika ohledně války na Ukrajině shoduje s vládní. "Agresi odsoudil a jako vrchní velitel ozbrojených sil jednoznačně stojí za naší vládou a podporuje naši pozici," uvedla.

Změna podle ní nenastane ani po lednových prezidentských volbách, ve kterých už Zeman nemůže mandát obhajovat. "Všichni kandidáti, kteří mají relevantní šanci stát se prezidentem, se v otázce setrvání v NATO a strukturách EU víceméně shodují. V tomto směru se nikdo nemusí obávat změny kurzu," míní ministryně.

Černochová se společně s dalšími zástupci ministerstva obrany účastnila i jednání na úřadu vlády, přítomen byl také třeba poradceFialy Tomáš Pojar.

Fiala s Austinem podle tiskové zprávy jednal hlavně o bezpečnostní situaci v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině a o česko-americké spolupráci. Austin podle Fialy ocenil, že ČR pomáhá Ukrajině v boji s ruským agresorem. "Společně jsme se shodli na tom, že je potřeba pokračovat v modernizaci naší armády, na které se Spojenými státy americkými spolupracujeme. Spolupráce by měla pokračovat i v oblasti vojenského průmyslu," uvedl premiér.

Austinovi poděkoval za dar osmi vojenských helikoptér. "Toto nahrazení našich starších letounů zaslaných Ukrajině významně posílí obranyschopnost Česka," řekl mu. Česko podle dostupných informací na Ukrajinu poslalo několik bojových vrtulníků Mi-24/35. "Od roku 2024 budeme na obranu vydávat nejméně dvě procenta HDP, a naplňovat tak naše závazky vůči Severoatlantické alianci," dodal Fiala.

USA zůstávají podle Austina nezlomné v závazku bránit své spojence

Spojené státy zůstávají nezlomné v závazku bránit svobodu a suverenitu svých spojenců, řekl dnes po jednání s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) v Praze americký ministr obrany Lloyd Austin. Severoatlantická aliance podle něj nevyhledává konfrontaci s Ruskem a ani pro něj nepředstavuje hrozbu, ale jako obranná aliance bude jako vždy chránit každý centimetr území NATO.

"Nadále budeme stát po boku našich spojenců v NATO a nadále budeme stát proti ruskému útoku na demokracii, suverenitu a mezinárodní řád založený na pravidlech," uvedl Austin. Pevný závazek bránit spojence je podle něj obzvlášť důležitý ve chvíli, kdy Rusko pokračuje ve své kruté a nevyprovokované válce proti Ukrajině. Ocenil hrdinský boj ukrajinského lidu a jeho vůli svobodně žít a rozhodovat o své budoucnosti.

Černochová označila Spojené státy za nejdůležitějšího spojence České republiky. Na USA podle ní stojí nejen obrana NATO, ale i řešení současné situace v Evropě. Řekla, že to Spojené státy dokládají masivní podporou Ukrajiny. "Chtěla bych poděkovat panu ministru Austinovi i občanům Spojených států, že jsou stále ochotni bránit tento svět, že jsou stále ochotni bránit Evropu," řekla. Česko je připraveno v tom USA podporovat, dodala. Proto masivně posiluje investice do obrany. Austinovi mimo jiné poděkovala za dar osmi starších vojenských vrtulníků.

Mluvili spolu také o situaci na Ukrajině. Černochová poznamenala, že ČR je jedním z pěti největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Slíbila, že pomoc na Ukrajinu bude z Česka proudit i nadále. Česko je také připraveno se zapojit do obnovy Ukrajiny nebo do opravy její vojenské techniky.

Austin označil za prospěšné konzultace s členy ukrajinské vlády, které umožňují zasílat vhodné zbraně a munici. Ukrajinci díky nim zvládnou v bojích v pravou chvíli to, čeho chtějí dosáhnout. Ministr nechtěl odhadovat, kdy konflikt na Ukrajině skončí. "Vidíme úspěchy v oblasti Chersonu, Charkova, to je velice povzbudivé," zmínil ukrajinskou ofenzívu z posledních dní.

Černochová připomněla vyjednávání o obranné smlouvě DCA (Defense Cooperation Agreement) mezi ČR a USA, které oficiálně začalo na úrovni expertních delegací v červnu v Praze. "S panem ministrem Austinem jsme si potvrdili, že oběma stranám záleží na tom, aby tato dohoda byla uzavřena a aby to bylo brzy," řekla. Podle Austina se další kolo jednání uskuteční 21. a 22. září. Černochová jako místo podpisu dohody navrhla Prahu a Austina pro tuto příležitost již dopředu pozvala, možný je ale i podpis smlouvy ve Washingtonu.

Česko je podle agentury AP na seznamu 18 evropských zemí, kterým USA plánují poskytnout dlouhodobou vojenskou podporu ve formě půjček a dotací na nákup amerických zbraní ve výši jedné miliardy dolarů (asi 24,5 miliardy korun). Austin dnes neupřesnil, jaká částka by mohla připadnout na ČR, oznámit podrobnosti podle něj náleží ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi. Peníze podpoří další modernizaci, protože je jejich příjemci budou jistě investovat moudře, dodal.

Austin uctil v Praze památku československých výsadkářů

Austin zahájil návštěvu České republiky uctěním památky československých výsadkářů v památníku v pražské Resslově ulici, následně zamířil na ministerstvo obrany. Dnes ho v Česku čekají ještě schůzky s premiérem Petrem Fialou (ODS) a prezidentem Milošem Zemanem.

Austina před chrámem svatých Cyrila a Metoděje přivítala Černochová společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou, starostkou Prahy 2 Alexandrou Udženijou (ODS) nebo ředitelem Vojenského historického ústavu Alešem Knížkem. V jejich doprovodu si prohlédl prostory chrámu i kryptu, kde sedm československých výsadkářů v červnu před 80 lety zemřelo po boji s přesilou nacistů. Byli mezi nimi i útočníci na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Bývalý generál americké armády Austin není prvním cizím státníkem, který Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil. Loni v srpnu například památku československých výsadkářů v Resslově ulici uctil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Do krypty zavítali také rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident nebo v roli ministra zahraničí pozdější britský premiér Boris Johnson.

V kostele a v kryptě pod ním v červnu 1942 zemřeli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Heydricha, dále Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď