Zeman se obává další světové hospodářské krize

foto Prezident Miloš Zeman (uprostřed) se 20. září 2018 v rámci oficiální návštěvy Německa setkal v Berlíně se zástupci německých firem, které investují v České republice. Vlevo velvyslanec ČR v Německu Tomáš Podivínský, vpravo kancléř prezidenta Vratislav Mynář.

Berlín - Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Řekl to v Berlíně zahraničním investorům s tím, že za každou takovou krizí stojí "blbost politiků a bankéřů". Konkrétní politiky nejmenoval, ale jasně se postavil proti protekcionismu a clům. Ty nyní prosazuje například americký prezident Donald Trump.

"Mimochodem, mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, protože jakákoliv světová hospodářská krize je způsobena blbostí politiků a blbostí bankéřů," řekl Zeman v angličtině zástupcům německých firem, které investují v Česku.

"První lekce jakékoliv seriózní ekonomické učebnice je: vyhněte se protekcionismu, vyhněte se sankcím, vyhněte se clům. Je paradoxní, že řada politiků nečetla ani tuto první lekci," poznamenal také český prezident.

Zástupce firem, mezi nimiž byly například společnosti Deutsche Bahn, Škoda Auto, BMW nebo BASF, také vyzval k tomu, aby nadále investovali v Česku. Argumentoval třeba tím, že Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě a jsou v ní stále výrazně nižší platy než ve státech západní Evropy.

Podle výkonného ředitele Česko-německé obchodní a průmyslové komory Bernarda Bauera je Česko pro německé investory nejatraktivnější zemí ve střední a východní Evropě. V době digitalizace je ale podle něj nutné bavit se o reformách ve vzdělávání. Lidé, kteří se vyučí, potřebují více praxe, než kolik jí získávají dnes, řekl Bauer ČTK a České televizi. Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil je podle něj třeba snižovat i příchodem lidí ze zahraničí.

Pokud jde o české hospodářství, vyjádřil dnes Zeman přesvědčení, že země potřebuje silnou měnu a také zvýšení úrokových sazeb, které by podpořilo spoření.

Zeman navštívil Postupim, setkal se s braniborským premiérem

Prezident Miloš Zeman (vlevo) se 20. září 2018 v rámci oficiální návštěvy Německa setkal s ministerským předsedou Spolkové země Braniborsko Dietmarem Woidtkem na zámku Cecilienhof v Postupimi. Zeman dopoledne zahájil druhý den návštěvy Německa schůzkou s braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem v Postupimi. V braniborské metropoli měl rovněž možnost prohlédnout si na zámku Cecilienhof místnost, v níž byla po skončení druhé světové války podepsána postupimská dohoda.

Tématy rozhovoru se sociálnědemokratickým šéfem braniborské vlády Woidtkem byly především ekonomická spolupráce, investice Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v Braniborsku a aktuální politická situace v Německu.

Na zámku Cecilienhof byl Zeman patrně poprvé. "Tady jsem ještě nikdy nebyl. Žena se domnívala, že jsme tu byli, ale to bych si pamatoval," řekl průvodkyni prezident.

Na zámku se v červenci a srpnu roku 1945 uskutečnila postupimská konference, na níž nejvyšší představitelé vítězných mocností - Josif Stalin, Harry Truman a Winston Churchill, potažmo Clement Attlee - jednali o poválečném uspořádání a vybudování Evropy. Účastníci konference souhlasili i s vysídlením Němců mimo jiné z Československa za předpokladu, že bude postupovat spořádaně a lidsky.

Zeman, který pak navštívil i další postupimský zámek Sanssouci, si dnes pochvaloval program třídenní návštěvy, na níž se už ve středu setkal s bývalým eurokomisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem. V pátek ho mimo jiné čeká schůzka i s někdejším kancléřem Gerhardem Schröderem. Oba tyto politiky označil za své největší politické přátele v Německu.

V pátek se Zeman setká také s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a současnou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď