Zeman se letos k novoročnímu obědu se šéfy parlamentu asi nesejde

foto Ilustrační foto - Prezident ČR Miloš Zeman.

Praha - Prezident Miloš Zeman se letos možná nesejde se šéfy parlamentních komor k tradičnímu novoročnímu obědu. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) ani předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) zatím z Hradu pozvání nedostali. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to dnes na dotaz ČTK zdůvodnil Zemanovou zaneprázdněností.

"Zcela to nevylučuji, ale v současné době není v programu pana prezidenta časový prostor," sdělil Ovčáček. Zeman, kterého koncem příštího týdne čeká první kolo prezidentských voleb, tak letos novoročně poobědval jen s premiérem Andrejem Babišem (ANO), s nímž se setkal v úterý.

Hlavu státu mimo jiné čeká příští úterý slavnostní zahájení výstavy na Hradě ke 100. výročí vzniku Československa. Vondráček byl na něj podle svých slov pozván, Štěch ale pozvánku nedostal, řekla ČTK tisková tajemnice horní komory Eva Davidová. Přítomnost předsedy Senátu nebyla vyžádána ani na prosincové jmenování nové vlády, ačkoli v předchozích letech u těchto akcí zástupce Senátu nechyběl.

Štěch už dříve uvedl, že v poslední době nebyl na Hrad pozván několikrát. Poznamenal, že se Zemanem měl rozdílné názory na některé akce. Kritizoval prezidentovo propojení s Babišem a i Zemanovo loňské chování k expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), obvinil ho z populismu. "Nemám rád faleš - a to říkám přímo na adresu prezidenta," uvedl například pro server Aktuálně.cz.

S Vondráčkem by se měl Zeman naopak sejít příští týden také ve Sněmovně, která bude ve středu posuzovat žádost Babišovy vlády o vyjádření důvěry. Zeman chce před hlasováním k poslancům promluvit. "Myslím, že vláda s důvěrou bude konverzační téma číslo jedna," sdělil ČTK Vondráček ke schůzce ve Sněmovně.

Loni se Zeman se Štěchem a Vondráčkovým předchůdcem Janem Hamáčkem setkali u novoročního oběda 19. ledna. Mluvili mimo jiné o tehdy projednávaných zákonech včetně protikuřáckého. Zeman podpořil senátní verzi zákona o pravidlech pro národní parky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď