Zeman příští rok navštíví Čínu, oznámil po telefonátu s čínským protějškem

foto Ilustrační foto - Český prezident Miloš Zeman (vlevo) se 28. dubna 2019 v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Praha - Prezident Miloš Zeman v roce 2022 navštíví Čínu. Pražský hrad to oznámil po dnešním Zemanově telefonátu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Hovořili spolu také o ekonomické spolupráci. Si Ťin-pching podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka považuje ČR za klíčového partnera v rámci Evropské unie. Vyjádřil také Česku solidaritu v souvislosti s nedávným tornádem. Agentura Nová Čína si ve své zprávě o rozhovoru prezidentů všimla mimo jiné Zemanova blahopřání ke 100. výročí založení Komunistické strany Číny a přání úspěchů Číně pod vedením Sia.

Telefonát se podle Hradu uskutečnil z iniciativy čínského prezidenta. "Prezident ČLR vyjádřil solidaritu s Českou republikou a jejími občany v souvislosti s nedávným zničujícím tornádem," uvedl k rozhovoru české a čínské hlavy státu Ovčáček. Tématem rozhovoru byly také konkrétní aktivity při rozšiřování ekonomické spolupráce mezi oběma státy.

"Při uplynulých návštěvách si prezidenti vyměnili darem stromy. Prezident republiky věnoval čínskému protějšku jabloň. V telefonátu se prezidenti ujistili, že oba stromy dobře rostou," dodal Ovčáček.

Zeman čínskému protějšku potvrdil, že plánuje v roce 2022 navštívit Čínu. Pokud by se cesta uskutečnila, byla by to již šestá Zemanova návštěva v této zemi ve funkci prezidenta. Naposledy v Číně byl v dubnu 2019. Cestu plánoval i loni, chtěl se zúčastnit summitu 17+1. Setkání představitelů střední a východní Evropy a Číny ale bylo kvůli pandemii koronaviru odloženo a konalo se nakonec až letos přes video.

Agentura Nová Čína ve své zprávě informaci o Zemanově návštěvě Číny příští rok nezaznamenala. Zato napsala, že český prezident "upřímně poblahopřál ke 100. výročí založení KS Číny" a že Číně "popřál další úspěchy pod vedením Si Ťin-pchinga".

Pokud jde o vztahy Pekingu s Bruselem, čínský prezident podle agentury uvedl, že doufá, že česká strana "bude hrát aktivní roli při posilování dialogu a spolupráce mezi Čínou a EU a při dosahování výhod pro obě strany".

V souvislosti s nedávným summitem 17+1 zemí střední a východní Evropy s Čínou dal Si podle čínské tiskové agentury najevo očekávání, že se podaří závěry vrcholné schůzky postupně naplnit. Doufá také, že "česká strana bude s Čínou spolupracovat na vytvoření více příležitostí pro společný rozvoj obou stran".

Zeman dlouhodobě spolupráci s Čínou podporuje. Za svůj postoj k Číně, která čelí obviněním z porušování lidských práv, byl opakovaně kritizován. V minulosti zdůrazňoval především potřebu ekonomické spolupráce. Opakovaně přislíbil velké čínské investice v Česku, jejich hodnota ale byla nakonec výrazně nižší. Ekonomickou spolupráci narušily i potíže společnosti CEFC, která stála za většinou čínských aktivit v České republice.

Skupina CEFC spravovala majetek za více než 1,5 miliardy eur (35,4 miliardy Kč). Získala mimo jiné téměř stoprocentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, stoprocentní podíl ve stadionu v Edenu, stoprocentní podíl ve Žďasu nebo podíly v letecké společnosti Smartwings, cestovní kanceláři Canaria Travel a ve společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group. Kvůli vysokému zadlužení ale skupina CEFC upadla do problémů a její zakladatel Jie Ťien-ming, kterého Zeman jmenoval svým honorárním poradcem, v Číně skončil ve vězení. Aktivity skupiny pak převzala čínská společnost CITIC.

Dnešní telefonát se podle Ovčáčka konal "v rámci komunikace s evropskými lídry", kdy Si Ťin-pching telefonoval francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi a německé kancléřce Angele Merkelové. Jejich virtuální summit se uskutečnil v pondělí. Si Ťin-pching během něj vyzval Francii a Německo, aby se nepřipojovaly k protičínské politice USA.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď