Zeman přijal starosty vítězů soutěže Vesnice roku 2019

foto Prezident Miloš Zeman (uprostřed) přijal 20. února 2020 na Pražském hradě starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku 2019.

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes přijal na Pražském hradě starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku 2019. V projevu připomněl své lednové vyjádření, podle kterého nastává epocha desurbanizace, kdy se lidé začnou přesouvat z měst na venkov.

Zeman poznamenal, že žil na venkově deset let, a dokáže proto porozumět potřebám venkova. Řekl, že se už objevují první signály jím zmiňované desurbanizace. Považuje za ně drahé byty ve městech, a naopak komunitní život ve vesnicích. Podotkl, že starostové, se kterými se setkal, popřeli fámu o vylidňování venkova. Lepšího počtu obyvatel podle něj dosahují tím, že nabízejí své pozemky mladým rodinám pro stavbu rodinných domů. Ti, kteří to nedělají, se podle prezidenta diví, že se jejich obec vylidňuje.

Zeman se setkává s vítězi soutěže každoročně. Na Hradě přijímá starosty z obcí, které uspěly ve všech krajských kolech. Titul Vesnice roku 2019 získala Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji, vyhrála 2,6 milionu korun a osobní auto. Do finále se dále dostaly Čejetice na Strakonicku, Morkůvky z Břeclavska, Hazlov z Chebska, Nový Hrádek z Náchodska, Svojkov z Českolipska, Otice z Opavska, Bělotín z Přerovska a Pačejov z Klatovska.

Soutěž Vesnice roku organizuje ministerstvo pro místní rozvoj. Jejím cílem je povzbudit obyvatele venkova, aby se aktivně účastnili rozvoje své obce, rozvíjeli místní tradice nebo se zapojovali do společenského života. Chce také představit aktivity obcí. Klání poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Postupně se k vyhlašovatelům připojilo ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí ČR a ministerstvo zemědělství.

Letos soutěž slaví 25. výročí. Zeman, stejně jako premiér Andrej Babiš (ANO), proto na konci ledna přijal zástupce všech 25 vítězných obcí.

Výsledky soutěže se každoročně vyhlašují ve dvou kolech. Nejprve se hodnotí v krajském kole. Krajský vítěz postupuje do celostátního finále, v němž se vyhodnocují první tři místa. Vítěz celostátního kola postupuje do evropské soutěže Evropská cena obnovy vesnice, která se koná jednou za dva roky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď