Zeman přijal demisi vlády, prozatímně ji pověřil výkonem funkce

foto Prezident Miloš Zeman (vlevo) přijal 4. května v Praze premiéra Bohuslava Sobotku.

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes přijal demisi vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Pražský hrad o tom informoval v tiskové zprávě. Koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL pověřil Zeman prozatímně výkonem funkce do jmenování nové vlády. Andreje Babiše (ANO) se chystá Zeman jmenovat předsedou vlády tuto středu odpoledne, jeho menšinový kabinet o týden později.

Sobotkova vláda podala demisi minulou středu v návaznosti na konec ustavující schůze nově obsazené Poslanecké sněmovny. Kabinet už po říjnových volbách omezil svou činnost a soustředil se na neodkladné záležitosti či evropskou agendu. Přesto se ministři ještě jednou v demisi sejdou, poslední zasedání svolal Sobotka na středu 6. prosince.

Dnešní přijetí demise nezvykle neprovázela ceremonie na Pražském hradě. Sobotka je prvním premiérem od vzniku samostatné České republiky, který nepřišel oznámit konec své vlády prezidentovi osobně, ale o demisi informoval prezidenta dopisem.

Mezi Sobotkou a Zemanem panují špatné vztahy, které se ještě vyhrotily letos v květnu. Při sporu o setrvání Babiše na ministerstvu financí Zeman přijal Sobotku, jako by přišel s písemnou demisí, zatímco premiér dorazil pouze na konzultaci. Zeman dnes po setkání s maďarským prezidentem Jánosem Áderem řekl, že nezná premiéra, který jeden týden podá demisi a druhý den si to rozmyslí. "Již tehdy jsem mu poděkoval za veškerou vykonanou práci a nevidím důvod, proč tento rituál vykonávat znovu," uvedl Zeman.

Sobotka dnes novinářům řekl, že dopis považoval za nejrychlejší způsob, jak vytvořit dostatečný časový prostor pro ustavení nové vlády. Nemrzí ho, že s dokumentem na Hrad nepůjde. "Je to jednoduché, vláda jednala na základě ústavy. Já se snažil ty čtyři roky jednat na základě ústavy a abychom ústavu chránili. Je důležité, aby takto jednaly i všechny další vlády po nás," uvedl.

Sobotkova vláda byla jmenována 29. ledna 2014 a je třetí, které se podařilo od vzniku samostatné České republiky vydržet do konce volebního období. Předtím čtyřletý mandát dokončily kabinety pozdějších prezidentů Václava Klause (1992-1996) a Miloše Zemana (1998-2002).

Zeman jmenuje Babiše na Pražském hradě premiérem ve středu ve 13:00. Od čtvrtka se pak bude scházet s ministerskými nováčky, kterých by v Babišově vládě mělo být devět. Pokračovat ve vládě bude pět ministrů Sobotkova kabinetu za ANO. Všichni členové budoucí vlády se v pondělí sešli v sídle hnutí ANO, zabývali se rozpočtem, programovým prohlášením či možnými změnami v jednacím řádu vlády. První oficiální jednání nové vlády by se mělo uskutečnit příští středu hned po jmenování.

Sobotka je připraven předat Úřad vlády i informace Babišovi

Až příští středu jmenuje prezident Miloš Zeman vládu Andreje Babiše (ANO), je končící premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) připraven svému nástupci předat úřad vlády a informace k evropské či zahraniční politice. Sobotka to řekl dnes novinářům ve Sněmovně. Sobotka zároveň odmítl výtky ANO, že vláda v některých oblastech pracovala neefektivně. Kabinet podle něj ovlivňovalo to, že ČSSD musela nacházet koaliční kompromisy s ANO a KDU-ČSL.

Způsob předání Strakovy akademie podle Sobotky záleží na Babišovi, sám se na něm před čtyřmi lety dohadoval se svým předchůdcem Jiřím Rusnokem. "Já jsem k dispozici pro předání úřadu. Vláda bude jmenována 13. prosince, takže jsem připraven 13. prosince úřad předat," uvedl Sobotka. Babišovi by v takovém případě předal i informace, i když předpokládá, že vzhledem k účasti ANO v současné vládě a několika rokům Babiše v čele ministerstva financí nebude k předání velké množství informací.

Sobotka se ohradil proti některým výrokům ministrů budoucí jednobarevné vlády ANO. V minulých dnech hovořili například o tom, že si nebudou podobně jako ministři končící vlády vyměňovat dopisy, efektivitu vlády by chtěli také třeba omezením bodů, které projednává jen pro informaci. "ANO se účastnilo minulé vlády, mělo výraznou možnost činnost této vlády ovlivňovat," konstatoval Sobotka. Veškeré podněty na změny ve fungování kabinetu se podle něj diskutovaly.

Každý premiér má vlastní styl práce a jeho kabinet vypadá trochu jinak, řekl Sobotka. "Jinak funguje vláda složená ze tří koaličních stran, kde máte Andreje Babiše, který nebyl příliš kooperujícím partnerem a bylo třeba s ním velice složitě jednat. Jinak funguje jednobarevná vlády, kde máte všechny ministry jmenované vámi," uvedl Sobotka.

Připomněl řadu koaličních jednání, kde před jednáním vlády strany probíraly jednotlivá témata. "O to teď budou občané a média ochuzena, protože koaliční schůzky nebudou vzhledem k tomu, že koalice, co tady vznikla, se k tomu příliš nehlásí. Nepředpokládám, že by se konaly koaliční schůzky ANO, komunistů a SPD o klíčových otázkách vlády, nebo možná nás vláda překvapí," uvedl v narážce na to, že většinu hlasování ve Sněmovně zatím ANO zvládlo díky podpoře KSČM a SPD.

Sobotka chce nyní počkat, jak bude vypadat reálná politika příštího kabinetu. "Situace je komplikovaná a myslím, že bude komplikovaná i u státního rozpočtu," uvedl. Vládě popřál, aby byla stejně úspěšná jako ta dosavadní a předávala Česko v lepším stavu, než v kterém ho přebírá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď