Zeman podporuje návrat Slovanské epopeje do Moravského Krumlova

foto Ilustrační foto - Slovanská epopej od Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku.

Moravský Krumlov (Znojemsko) - Prezident Miloš Zeman je pro to, aby Slovanská epopej Alfonse Muchy byla v Moravském Krumlově. Řekl to dnes při debatě obyvatelům Krumlova. Epopej byla v Krumlově dlouhou dobu, ale majitelem pláten je Praha, které autor dílo zanechal. Nedávno to potvrdil i soud. Praha však zatím nemá pro vystavení vhodné prostory. Plátna jsou proto nyní v galerijním depozitáři.

Zeman dnes zahájil návštěvu Jihomoravského kraje, kde bude do pátku. Navštíví za tu dobu několik měst, Moravský Krumlov mezi ně patří. Zeman se tam setkal se starostou Tomášem Třetinou (TOP 09), se kterým o Slovanské epopeji debatoval.

Potom předstoupil před zhruba 300 obyvatel. "Veřejně prohlašuji, že jsem pro to, aby epopej zůstala v Moravském Krumlově," uvedl Zeman na počátku.

Epopej byla léta vystavena v Moravském Krumlově. Praha si ji ale vyžádala, a tak se plátna v roce 2012 za velké mediální pozornosti a přes protesty místních přestěhovala z Moravského Krumlova do hlavního města. Cyklus pláten, která zachycují slovanskou mytologii, je zařazený na seznam kulturních památek.

Epopej byla nedávno v Tokiu, kde ji vidělo skoro 700.000 lidí. Potom se měla přesunout do Číny, ministerstvo kultury to ale nepovolilo. Starosta Třetina se snaží o návrat epopeje na moravskokrumlovský zámek delší dobu. Moravský Krumlov proto loni zámek koupil a chce ho opravit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď