Zeman opustil nemocnici, brzy se ale vrátil kvůli nákaze koronavirem

foto Zdravotníci přenášejí 25. listopadu 2021 prezidenta Miloše Zemana do sanitky po jeho propuštění z Ústřední vojenské nemocnice. Zeman byl převezen na zámek do Lán, kde druhý den jmenuje novým předsedou vlády Petra Fialu.

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne po více než měsíci odjel z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze do zámku v Lánech, kde se o něj měly starat všeobecné sestry ze soukromé firmy. Už večer se ale do ÚVN znovu vrátil, protože u něj byla zjištěna nemoc covid-19. V pátek měl prezident v Lánech jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem a po dva týdny se tam měl také scházet s kandidáty na ministry z chystané vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN. Hrad však po návratu Zemana do nemocnice oznámil na svém webu, že prezidentův program bude po dobu léčby covidu-19 pozastaven.

V ÚVN prezident strávil před dnešním dopoledním odjezdem 46 nocí. Do nemocnice byl převezen krátce po sněmovních volbách s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním. Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění. Nemocnici Zeman opustil na základě vlastního rozhodnutí. ÚVN dnes v tiskové zprávě uvedla, že dál doporučuje prezidentovi péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Také šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima uvedl, že pobyt v nemocnici kombinovaný s propustkou domů by pro prezidenta byl vhodnější, ačkoli i v Lánech by měl kvalitní ošetřovatelskou péči.

Zodpovědnost za péči o prezidenta měla převzít firma Senior Home Group ze skupiny Penta Hospitals CZ. Novinářům to dnes oznámil prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Už dnes večer byl ale Zeman převezen z lánského zámku zpět do ÚVN, protože měl pozitivní test na covid-19. Podle ÚVN příznaky nemoci nemá, hospitalizován byl z preventivních důvodů kvůli podání monoklonálních látek. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Po aplikaci monoklonálních látek zůstane Zeman v ÚVN na pozorování.

Ředitel ÚVN a ošetřující lékař prezidenta Miroslav Zavoral serveru Seznam Zprávy řekl, že test se uskutečnil kvůli "rizikovému kontaktu pracovníka z Lán". Nakaženým člověkem, se kterým se Zeman v uplynulých dnech setkal, byla zaměstnankyně Kanceláře prezidenta republiky. Serveru iDNES.cz to řekl Boris Šťastný ze společnosti Senior Home Group. Na nakaženou ženu se přišlo při preventivním testování každého, kdo by měl k prezidentovi v Lánech přístup. Poté byl proveden test i prezidentovi.

Video: Zeman opustil nemocnici, starat se o něj bude soukromá společnost
25.11.2021, 12:00, autor: Alice Le Gearová, zdroj: ČTK/Video

Zemana v Lánech čekaly úkony a jednání spojené se vznikem nové vlády. Už v pátek v poledne měl prezident jmenovat předsedu ODS a koalice Spolu Fialu novým předsedou vlády. V pondělí v 15:00 pak měla začít dvoutýdenní série schůzek prezidenta s kandidáty na členy nové vlády podle abecedního pořadí. Jako prvního měl Zeman přijmout nominanta na ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). Kvůli pozastavení programu prezidenta po nákaze koronavirem ale Zeman Fialu v pátek premiérem nejmenuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je středa 26. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď