Zeman nic neví o daru pro Stranu práv občanů od Liglass Trading

foto Tisková konference na závěr návštěvy prezidenta v Ústeckém kraji, 5. října ve Šluknově. Prezident Miloš Zeman (vlevo) a hejtman Oldřich Bubeníček.

Šluknov (Děčínsko) - Prezident Miloš Zeman, čestný předseda Strany práv občanů (SPO) neví nic o sponzorském daru 200.000 korun, který této straně loni darovala firma Liglass Trading. Zeman to řekl na tiskové konferenci ve Šluknově na Děčínsku po návštěvě Ústeckého kraje. Novináře s dotazy odkázal na svého kancléře Vratislava Mynáře. Za firmu se Zeman, stejně jako Mynář, přimlouvali v Kyrgyzstánu.

Areál v Líšném u Železného Brodu na Jablonecku (na snímku z 18. července 2017), kde mají sídlo společnosti Liglass, a. s., a Liglass Trading CZ. Společnost Liglass Trading v Kyrgyzstánu získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Kyrgyzská vláda nakonec smlouvu v září vypověděla. Liglass Trading je podle svého generálního ředitele Michaela Smelíka připraven obrátit se na mezinárodní arbitráž.

"Já nejsem aktivním účastníkem Strany práv občanů, o sponzorském daru této firmy vůbec nic nevím. Zeptejte se tedy pana kancléře," řekl Zeman na novinářský dotaz.

Informaci o daru ve středu přinesl server Aktuálně.cz. Údaj je zanesený ve výroční zprávě Strany práv občanů. Ve stejný rok, kdy firma darovala SPO 200.000 Kč, se za ni Zeman a Mynář v Kyrgyzstánu přimlouvali.

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář. Mynář, který stranu mezi lety 2010 a 2013 vedl, řekl ve středu ČTK, že je od roku 2013 řadovým členem a předsedou krajské organizace a nemá s financováním strany nic společného. Propojování jeho podpory firmě v zahraničí se sponzorským darem SPO označil za nesmyslné. "Pokud to takhle je, tak já o tom nevěděl a spojovat to je hloupost," dodal o daru Mynář.

Společnost Liglass Trading sídlí v chátrajícím objektu v Líšném u Železného Brodu. V loňském roce zaměstnávala podle informací z obchodního rejstříku dva lidi, uskutečnila zakázky za pouhých 612.000 korun a její hospodaření skončilo bezmála milionovou ztrátou. Smlouva na výstavbu kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu přesahovala podle Aktuálně.cz 12 miliard korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď