Zeman nehodlá obnovit schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman 15. prosince 2021 na zámku v Lánech.

Praha - Prezident Miloš Zeman nehodlá obnovit schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice. Bavit se o ní chce jen s premiérem Petrem Fialou (ODS). K důvodům patří mimo jiné prezidentovy výhrady k ministru zahraničí Janu Lipavskému (Piráti). Zeman to dnes uvedl v pořadu Prezidentský Pressklub rozhlasové stanice Frekvence 1. Předpokládá, že se s premiérem sejde počátkem února.

Zeman zkritizoval předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) kvůli jejím vyjádřením na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána. Podle Zemana byl výrok šéfky Sněmovny, že Maďaři budou mít šanci se v nadcházejících volbách zbavit Orbána tak, jako se Češi zbavili Babiše, "naprosto nekvalifikovaný", "poškodil vztahy s Maďarskem" a byl "hrubým vměšováním se" do záležitostí maďarského státu. "Maďarská opozice je složena z rasistických, antisemitských skupin," uvedl Zeman. Debatu s Pekarovou Adamovou o zahraniční politice by proto pokládal za "ztrátu času".

Prezident nadále neplánuje ani schůzky s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Uvedl, že Vystrčil má u něj "mírně řečeno vroubek" v souvislosti se Zemanovou loňskou hospitalizací. Předseda Senátu si tehdy vyžádal lékařskou zprávu, podle níž Zeman nebyl schopen načas plnit žádné pracovní povinnosti. Senát a Sněmovna v této souvislosti začaly řešit případný převod prezidentských pravomocí na další ústavní činitele. Zeman v souvislosti s Vystrčilovým vystupováním během prezidentovy hospitalizace použil výraz "hyenismus".

S Vystrčilem se Zeman rozkmotřil už v souvislosti se senátní cestou na Tchaj-wan. Mise se uskutečnila předloni k nelibosti pevninské Číny, která Tchaj-wan pokládá za svou odštěpeneckou součást. Kvůli tomu Zeman přestal zvát na tradiční novoroční oběd s bývalým předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Podobné novoroční setkání prezidenta a předsedů parlamentních komor se letos neuskutečnilo.

Zeman se také vyjádřil k tomu, že Fialova vláda získala důvěru Sněmovny. "Jestliže někoho jmenuji, tak si samozřejmě přeji, aby dostala důvěru a ukázala, co umí," řekl prezident. Fialovo předsevzetí dostat ČR mezi nejlepší státy světa pokládá za úkol na 20 let, "když se nám bude dařit".

Prezident zapochyboval o splnitelnosti programového prohlášení, pokud chce kabinet zvýšit výdaje na bohulibé účely a zároveň snížit deficit a zatížení obyvatel. Hrubý domácí produkt by musel růst desetiprocentním tempem, čehož není schopna ani Čína, uvedl Zeman.

Za hloupé označil dávat do vládního programu soutěž o národního ptáka. Tím je podle prezidenta už dvě stovky let sokol, podle něhož byla pojmenována i jedna z tělovýchovných organizací.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď