Zeman jmenoval Kročovou rektorkou Univerzity obrany

foto Prezident Miloš Zeman jmenoval 29. července 2020 na Pražském hradě Zuzanu Kročovou do funkce rektorky Univerzity obrany v Brně.

Praha - Novou rektorkou Univerzity obrany v Brně se od začátku srpna stane plukovnice Zuzana Kročová. Do funkce ji na čtyři roky jmenoval na Pražském hradě prezident Miloš Zeman. Kročovou v červnu zvolil akademický senát univerzity a následně jeho návrh schválila vláda. Dosavadnímu rektorovi univerzity Bohuslavu Přikrylovi končí druhé funkční období. Kročová dosud působila jako vedoucí katedry molekulární patologie a biologie Fakulty vojenského zdravotnictví.

Zeman nové rektorce popřál, aby absolventi univerzity vždy říkali, že jsou hrdí, že vystudovali právě tuto školu. Bývalému rektorovi Přikrylovi, který byl ceremoniálu přítomen, poděkoval za to, že univerzita pod jeho vedením prošla pozitivním vývojem. "Mezi vojenskými školami našich spojenců je hodnocena na jednom z nejvyšších míst," řekl prezident. Poděkoval mu také, že se nenechal vlákat do "politizace rektorů". Narážel tím na své spory s dalšími představiteli veřejných vysokých škol.

Kročovou do funkce zvolil akademický senát ze čtyř návrhů, uspěla v prvním kole. Dalšími třemi kandidáty byli ředitel Centra jazykového vzdělávání Vladan Holcner, prorektor pro vědeckou a expertní činnost Zdeněk Pokorný a vedoucí katedry protivzdušné obrany Fakulty vojenských technologií Alexandr Štefek.

Zuzana Kročová vystudovala Přírodovědeckou fakultu dnešní Masarykovy univerzity, obor fyzikální chemie. V roce 1993 nastoupila na Vojenskou lékařskou akademii, která se v roce 2004 transformovala na Fakultu vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Od roku 2014 zastává pozici vedoucí Katedry molekulární patologie a biologie, kde se zaměřuje na vysoce infekční biologická agens a působí jako expert v ochraně proti biologickým látkám. V roce 2001 absolvovala doktorské studium v oboru klinická imunologie na Lékařské fakultě Univerzity Palackého a v roce 2013 habilitační řízení v programu infekční biologie na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Do armády vstoupila v roce 2006.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď