Zeman jmenoval Babiše premiérem, ten o důvěru požádá v lednu

foto Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 6. prosince na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje Babiše (vlevo) premiérem.

Praha - Prezident Miloš Zeman po poledni jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Jednobarevnou menšinovou vládu, která vystřídá kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD), jmenuje za týden. Babiš dnes oznámil, že se jeho vláda sejde k prvnímu jednání ještě v den svého jmenování. O podpoře kabinetu chce nový premiér jednat s ostatními stranami, se žádostí o důvěru se na Sněmovnu obrátí v lednu.

Babiš poděkoval Zemanovi, že vládu jmenuje oproti původnímu předpokladu už 13. prosince, a on se tak bude moci příští týden zúčastnit summitu EU. Řekl, že Česko by mělo být v unii aktivnější. Chce proto navrhnout řešení problému migrace, kterým má být boj proti pašerákům.

Záznam videopřenosu ze jmenování Babiše předsedou vlády:

Babiš odmítl, že by jeho strana už měla uzavřenou koaliční dohodu, jak tvrdí některé opoziční strany, když poukazují na to, že všechna dosavadní důležitá hlasování zvládlo ve Sněmovně ANO s podporou KSČM a SPD. "Žádnou koalici nemáme," uvedl. O důvěru chce Sněmovnu žádat až v lednu, protože nechce "lidi před Vánoci otravovat dohadováním".

Ostatní strany ve Sněmovně chce s žádostí o podporu či toleranci menšinového kabinetu oslovit v týdnu od 18. prosince a následně v druhém kole schůzek po Novém roce. "Představili bychom naše programové prohlášení a vládu a budeme jednat," uvedl. Babiš dříve tvrdil, že spoléhá na to, že strany se rozhodnou vládu podpořit kvůli programu, který bude obsahovat i části jejich plánů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď