Zeman je zklamaný z napjaté situace v kulturní spolupráci s Čínou

foto Zleva prezident Miloš Zeman, čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min a předseda Senátu Jaroslav Kubera 25. září 2019 v Praze na slavnostní recepci uspořádané čínskou ambasádou při příležitosti 70. výročí vzájemných diplomatických vztahů.

Praha - Prezident Miloš Zeman je zklamaný z napjaté situace v kulturní spolupráci České republiky a Číny. V projevu na dnešní slavnostní recepci pořádané čínským velvyslanectvím v paláci Žofín tak reagoval na odložení či zrušení vystoupení tuzemských souborů v Číně. Důvodem zřejmě byla dřívější vyjádření pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o tom, že z takzvané sesterské smlouvy chce rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Hřib je menší komplikací ve vzájemných vztazích, ale čínská odpověď byla přehnaná, řekl prezident při projevu, který pronesl v angličtině. Hlava státu opustila sál i s doprovodem zhruba po 45 minutách.

Fotogalerie

Čínské úřady odložily turné orchestru PKF - Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) a naposledy Guarneri Trio Prague. O situaci s čínským velvyslancem v ČR Čangem Ťien-minem dříve jednal také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle kterého situace poškozuje obraz Číny u české veřejnosti. Mluvčí čínské ambasády v polovině září uvedl, že prvotní příčina sporu je na příslušné straně České republiky.

"Myslím si, že je velmi jednoduché vytvořit nepřátelství. Je velmi obtížné vystavět základy přátelské spolupráce v mnoha oblastech - kulturní, ekonomické, samozřejmě také sportovní a dalších," uvedl Zeman. "Primátor Prahy, pan Hřib, je menší komplikací ve vztazích. Ale musím říci, vaše excelence, že čínská odpověď byla přehnaná," řekl také směrem k čínskému velvyslanci.

Zeman také uvedl, že chce vyznamenat čínskou občanku, jež mu byla doporučena spisovatelkou, novinářkou a scenáristkou Evou Kantůrkovou, jež byla také prezidentkou Akademie literatury české.

Na slavnostní recepci přednesli projevy také předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a čínský velvyslanec v ČR. Akce pořádané k 70. výročí navázání diplomatických vztahů s Českem a zároveň založení Čínské lidové republiky se zúčastnili také například předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda Stanislav Grospič, komunističtí poslanci Zdeněk Ondráček a Leo Luzar, někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo bývalý ministr kultury a poslanec Antonín Staněk (ČSSD)..

Mezi hosty byla také bývalá ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), někdejší sociálně-demokratický poslanec Jeroným Tejc, kandidát na prezidenta v loňské volbě Jiří Hynek, místopředseda představenstva CITIC Europe Holdings a bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, hudebník a dirigent Felix Slováček nebo bývalý ministr zahraničí a velvyslanec Jan Kohout.

Kubera s ohledem na vztahy s Čínou vyzval k vzájemnému respektu

Vzájemný respekt a úcta mezi zeměmi je nutnou podmínkou dobrých vzájemných vztahů. Je důležité hledat vzájemné porozumění a snažit se pochopit a respektovat jeden druhého. Na dnešní slavnostní recepci, kterou pořádá čínská ambasáda v paláci Žofín k 70. výročí navázání diplomatických vztahů s Českem a zároveň založení Čínské lidové republiky, to řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Čínská společnost, kultura a čínský náhled na svět je podle Kubery diametrálně odlišný od západního způsobu života. Pro to je podle něj důležité si naslouchat, respektovat jeden druhého a snažit se stavět pozitivní příklady vzájemné spolupráce.

"Sedmdesát let po vzniku moderní Číny, které si tu dnes připomínáme, je z pohledu pětitisícileté čínské historie jen velmi kratičká doba. Přesto za tento minimální časový úsek urazila Čína nevídaný kus cesty a prošla ohromnou proměnou," řekl Kubera. Stala se podle něj lídrem v mnoha oborech a ekonomickou velmocí. "S velkou ekonomickou mocí a pozicí světové velmoci, kterou dnes Čínská lidová republika ve světě má, ovšem nutně přichází také velká odpovědnost," doplnil.

Uvedl také, že česko-čínské vztahy v těchto dnech procházejí těžkostmi, kterých ve svém projevu litoval také prezident Miloš Zeman. Ten reagoval na odložení či zrušení vystoupení tuzemských kulturních souborů v Číně. Důvodem zřejmě byla dřívější vyjádření pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o tom, že z takzvané sesterské smlouvy chce rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Podle hlavy státu je Hřib menší komplikací ve vzájemných vztazích, čínská odpověď ale byla přehnaná.

"Věřím ale, že případné těžkosti dokážeme úspěšně vyřešit ku prospěchu vzájemné spolupráce," řekl Kubera. Je podle něj nutné si více naslouchat. Postupně si tak země jedna druhé více porozumí a případná nedorozumění vyřeší, míní předseda horní komory Parlamentu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď