Zeman dostal pozvání na oslavy 30. výročí pádu berlínské zdi

foto Prezident ČR Miloš Zeman (vlevo) se setkal s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem (druhý zleva) 21. září 2018 na zámku Bellevue v Berlíně.

Berlín - Český prezident Miloš Zeman se 9. listopadu spolu s prezidenty ostatních zemí visegrádské skupiny v Berlíně zúčastní oslav 30. výročí pádu berlínské zdi. Pozval ho na ně německý prezident Frank-Walter Steinmeier, uvedla agentura DPA.

Německá hlava státu, která u příležitosti kulatého výročí chystá i několik dalších akcí, chce setkáním s prezidenty Česka, Slovenska, Polska a Maďarska ocenit fakt, že bez zásadních změn v těchto zemích by v Německu nedošlo k pádu zdi v Berlíně a pádu komunismu.

Berlínská zeď, která dělila německou metropoli v letech 1961 až 1989 a zároveň byla symbolem tehdejšího rozdělení světa, si vyžádala na 140 obětí. Příspěvek zemí visegrádské čtyřky k jejímu pádu připomíná už od léta 2017 abstraktní skulptura stojící v bezprostřední blízkosti hlavního památníku zdi v ulici Bernauer Strasse.

Zeman byl v Německu naposledy loni v září. Během třídenní oficiální návštěvy jednal jak se Steinmeierem, tak s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 20. ledna 2020

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď