Zeman dostal od Babiše seznam ministrů, sejde se i s Pochem

foto Premiér Andrej Babiš vystoupil 17. června 2018 před novináři v Průhonicích u Prahy po prezidentem Milošem Zemanem, kterému představil jména členů vlády.

Praha - Spor o nominaci europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) do funkce ministra vnitra nemá ani po dnešku řešení. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes předložil jeho jméno v rámci návrhu ČSSD prezidentu Miloši Zemanovi. Ten chce v rámci schůzek s adepty do vlády kvůli svým výhradám Pocheho požádat, aby kandidaturu zvážil. Poche je zásadní překážkou pro toleranci vládě pro komunisty. Předsedu ČSSD Jana Hamáčka kategorické vyjádření KSČM překvapilo, podobně jako Babiš chce v příštích dnech hledat řešení. Nevyloučil ale, že by spor mohl vyústit v to, že vláda ANO a ČSSD nakonec nevznikne.

Babiš předal Zemanovi také jména ministrů, kteří by měli ve vládě zastupovat jeho hnutí, ani dnes je však nezveřejnil. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že s některými dosud nestihl mluvit. Vyloučil pouze, že by měl ve vládě jako ministr průmyslu a obchodu zasednout František Koníček, o jehož jménu v posledních dnech spekulovala některá média. Premiér stále počítá s tím, že o důvěře pro jeho druhou vládu bude Sněmovna hlasovat 11. července.

Zeman dříve uvedl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku. V sobotu proto Hrad avizoval, že Pocheho do vlády Zeman nikdy nejmenuje. Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes v České televizi vyčetl Pochemu některá hlasování v Evropském parlamentu, kde se měl postavit proti ČR. Sociální demokraté však důvody označují za zástupné, Poche hovořil o tom, že podobnou argumentaci jako Filip používají takzvané dezinformační weby či šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Média také připomínají, že Zemanovi může vadit fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.

Schůzky Zemana s adepty na ministry, z nichž byla zatím zveřejněna jen pětice za ČSSD, by měly začít příští týden po návratu hlavy státu z návštěvy Ústeckého kraje. V Ústeckém kraji bude Zeman od úterý do čtvrtka. Pocheho chce podobně jako Babiš tuto sobotu požádat, aby od své nominace ustoupil. Poche ČTK řekl, že se na schůzku se Zemanem bude připravovat tak, jako by se šel představit jako ministr zahraničí. "Doufám, že schůzka bude především o mých názorech na zahraniční politiku," uvedl.

Hamáček v dopolední diskusi televize Prima Partie řekl, že ČSSD v jednáních o menšinové vládě s hnutím ANO udělala maximum a nemá kam ustoupit. Nevyloučil, že by spor o personálie mohl v krajním případě znamenat konec plánu na vládu s ANO. Po kategorickém odmítnutí Pocheho ze strany Filipa v následné debatě České televize Otázky Václava Moravce pak uvedl, že bude třeba hledat řešení. Stejně se večer po schůzce se Zemanem vyjádřil i Babiš.

Předsedu vlády dnes v Lánech vyhlížely zhruba dvě desítky lidí, kteří přišli před zámek protestovat s transparenty a červenými trenýrkami. Kritizovali, kam Česko směřuje pod Zemanovým a Babišovým vedením. Spolek Milion chvilek pro demokracii chtěl premiérovi předat petici za jeho odstoupení, kterou podepsalo přes čtvrt milionu lidí. Babiš kolem demonstrantů neprojel, do zámku vjel a vyjel jinou bránou. Očekávaný tiskový briefing přesunul z Lán do Průhonic, kde novinářům řekl, že nechtěl, aby na něj demonstranti pokřikovali.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 1:00 4°C

Celá předpověď