Prezident Zeman je v nemocnici, podle Ovčáčka to neohrozí povolební jednání

foto Sanitka, která 10. září 2021 převezla z lánského zámku prezidenta Miloše Zemana, po příjezdu do Ústřední vojenské nemocnice.

Praha - Důvodem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana jsou komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Médiím to v krátkém prohlášení před Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze řekl Zemanův ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. Zeman je podle něj hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že hospitalizace prezidenta neohrozí povolební vyjednávání.

"Krátce po 13. hodině jsme přijali k hospitalizaci prezidenta republiky Miloše Zemana na mé doporučení. Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. Přesně známe diagnózu, tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny ÚVN a je v péči odborníků," řekl Zavoral. Přesnou diagnózu prezidenta médiím nesdělil, neboť k tomu nemá jeho souhlas.

Zeman v ÚVN v září strávil osm nocí, podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. V tehdejší zprávě Hradu je uvedeno, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává.

Ambulance odjela z lánského zámku kolem poledne krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše (ANO), který se hodinu před polednem se Zemanem sešel. Ambulanci popsanou "mobilní jednotka intenzivní péče ÚVN" doprovázelo několik vozidel ochranné služby. Okolo 12:45 ambulance s prezidentem dorazila na akutní příjem ÚVN. Za asistence zdravotníků byl prezident v nemocnici přijat.

Video: Sanitka s prezidentem Milošem Zemanem
10.10.2021, 13:28, autor: Tomáš Helma, zdroj: ČTK

Zdravotní stav prezidenta je ostře sledován i kvůli významné roli, kterou hlava státu má při sestavování nové vlády. Podle Hradu je prezident v posledních dvou týdnech nemocen, hlasoval kvůli tomu ve sněmovních volbách přímo v Lánech a na doporučení Zavorala zrušil i dnešní účast v debatě CNN Prima News.

Ovčáček sdělil, že prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodnou lékaři. Vyzval média, aby projevila ohledně informací trpělivost. Poděkoval také všem, kteří Zemanovi popřáli uzdravení.

"Pan prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodují lékaři. Po dobu pobytu v nemocnici má pan prezident zajištěn informační servis, včetně monitoringu médií, který si sám vyžádal dodávat každý den," napsal Ovčáček ČTK. "Nejdůležitější je ale teď zdraví, a proto s veškerou vážností žádám redakce, aby projevily trpělivost a nevyžadovaly informace každou hodinu nebo každý den. Informace budeme poskytovat s úměrou, jak bude nezbytné," dodal mluvčí na dotaz na aktuální stav prezidenta a na jeho plány ohledně povolebního vyjednávání.

Ovčáček zároveň uvedl, že Zemanově rodině a jeho nejbližším spolupracovníkům "od počátku leží na srdci zdraví pana prezidenta". "Nikoliv politika. Je zároveň nutno zdůraznit, že současná hospitalizace pana prezidenta nikterak neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci," poznamenal mluvčí.

U nemocnice po poledni na příjezd ambulance čekala řada novinářů a fotoreportérů. Pracovníci nemocnice však ambulanci po příjezdu obklopili zástěnami. Některá média přesto prezidenta v bezvládném stavu zachytila. "Pan prezident při převozu usnul, o nic jiného nejde. V bezvědomí nebyl," vysvětlil serveru Blesk Zprávy prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Na sociálních sítích se rozpoutala debata o etice zveřejňování podobných fotografií. Například redakce Blesk Zpráv se rozhodla záběry nezveřejnit s ohledem na rodinu, fotografie nezveřejnila ani televize Nova či server Aktuálně.cz. Naopak server Novinky.cz se rozhodl záběry zveřejnit. Šéfredaktor Vladimír Dušánek se k tomu rozhodl proto, že již řadu dní panuje ve veřejnosti obava o zdravotní stav prezidenta a schopnost vykonávat nejvyšší ústavní funkci.

Zemanova hospitalizace neunikla ani pozornosti zahraničních médií. Ta informují o výsledku parlamentních voleb a v té souvislosti upozorňují, že právě prezident má v povolebním vyjednávání klíčovou roli. "Sedmasedmdesátiletý prezident je těžký kuřák a těžký pijan, který používá invalidní vozík a trpí cukrovkou," napsal například server britské veřejnoprávní stanice BBC.

Americká televize CNN upozornila, že Zeman se krátce před hospitalizací setkal s premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Český prezident Miloš Zeman byl hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny, a to krátce poté, co jednal s populistickým premiérem, jehož vůdčí role po dramatických volbách visí na vlásku," píše CNN.

Agentura AP k Zemanově roli poznamenala, že v České republice má prezident spíše reprezentativní úlohu. "Prezident má ale právo vybrat nového ministerského předsedu."

Server agentury Bloomberg připomíná, že Zeman je zastáncem dobrých vztahů s Ruskem a že hájí i vztahy s Čínou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď