Zeman by uvítal častější jednání mezi prezidenty ČR a Maďarska

foto Prezident Miloš Zeman (vlevo) a maďarský prezident János Áder při setkání s novináři 5. prosince 2017 v Praze.

Praha - Častější dvoustranná jednání mezi hlavami států Česka a Maďarska by uvítal prezident Miloš Zeman. Řekl to po dnešním setkání s maďarským protějškem Jánosem Áderem, které bylo podle Zemana první bilaterální schůzkou obou prezidentů. Zeman dodal, že ve vzájemných vztazích obou zemí nejsou sporná témata.

"Ač jsme se potkali několikrát, toto je paradoxně první bilaterální setkání obou prezidentů. Je to chyba a doufám, že se ji v budoucnosti podaří napravit," řekl Zeman na tiskové konferenci.

Zeman před novináři hovořil o shodném postoji Česka a Maďarska k otázce migračních kvót, které země Evropské unie přijaly jako dočasné řešení návalu běženců do jižních států EU. Zeman očekává, že budoucí český premiér Andrej Babiš (ANO), kterého ve středu jmenuje do funkce, bude kvóty dál odmítat. "Naprosto jasně a veřejně se (Babiš) vyjádřil proti kvótám a chci věřit, že poté, co se stane premiérem, svoje stanovisko nezmění," uvedl Zeman. Sám považuje kvóty za vměšování do vnitřních záležitostí státu.

Áder dodal, že v otázce migrace je podstatné urychlit úřední postup při vracení migrantů do zemí původu, ale i při vyřizování žádostí lidí, kteří mají nárok na uprchlický statut. Vyslovil se také pro posilování ochrany evropských hranic.

Společným tématem pro obě země je podle Ádera spolupráce v EU. Jako hlavní úkol vidí posilování konkurenceschopnosti evropské ekonomiky vytvářením pracovních míst pro mladé nebo společný postup v oblasti digitalizace.

Oba státníci se shodli, že pro Česko a Maďarsko je přínosná spolupráce visegrádské skupiny (V4), kam patří ještě Slovensko a Polsko. "Myslím si, že spolupráce uvnitř Visegrádu je pro všechny zúčastněné země žádoucí už proto, že kdyby tyto země jednaly odděleně, byly by ve svém jednání daleko slabší," řekl Zeman.

Prezidenti hovořili také o důsledcích vystoupení Velké Británie z EU a postoji k budoucnosti evropské sedmadvacítky. Zeman zopakoval, že hlavní příčinou odchodu Británie je neschopnost současného vedení Evropské unie. "A to říkám jako stoupenec myšlenky Evropské unie," podotkl český prezident.

Maďarský prezident upozornil, že Česko je sedmým nejdůležitějším obchodním partnerem Maďarska a do země každoročně míří hodně českých turistů. Zeman poznamenal, že potenciál pro další spolupráci vidí v jaderné energetice.

Áderův program v ČR pokračuje setkáním s předsedy Senátu a Poslanecké sněmovny. Ve středu společně s manželkou navštíví Karlovy Vary.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď