Zeman bude chtít postupně mluvit s kandidáty na ministry

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman (vlevo) pověřil 31. října na zámku v Lánech předsedu ANO Andreje Babiše (vpravo) jednáním o sestavení vlády. Stalo se tak na pracovním obědě, na který byl pozván i Radek Vondráček, kterého chce ANO nominovat do čela Sněmovny.

Praha - Prezident Miloš Zeman očekává, že mu předseda ANO Andrej Babiš po svém jmenování premiérem představí kandidáty na ministry do své vlády. Zeman se poté bude postupně setkávat s jednotlivými uchazeči o ministerské funkce, řekl dnes na tiskové konferenci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zopakoval také dřívější vyjádření Hradu, že Zeman nevyjednává podporu pro Babišovu vládu.

Zeman už dříve oznámil, že po ustavení Poslanecké sněmovny a následné demisi vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenuje Babiše premiérem. "Následovat bude debata o členech vlády. Pan prezident očekává, že Andrej Babiš v takovém případě pana prezidenta seznámí se svými návrhy. Potom se pan prezident bude setkávat s jednotlivými nominanty," řekl Ovčáček.

Očekávané schůzky označil za standardní povolební postup. Žádná jména, o kterých se v souvislosti s obsazením ministerských funkcí spekuluje, komentovat nechtěl.

Ovčáček zopakoval postoj Hradu, že bude záležet na Babišovi, jakým způsobem si vyjedná podporu pro svůj kabinet. Šéf hnutí ANO chce sestavit menšinovou vládu, ve Sněmovně má 78 mandátů. Ochotu tolerovat kabinet za jistých podmínek zatím vyjádřili pouze komunisté, kteří mají 15 poslanců.

"Prezident republiky nevyjednává vládu a nevyjednává jí podporu. Je to na Andreji Babišovi. Pan prezident v žádném případě nebude Andreji Babišovi do této záležitosti mluvit," řekl dnes Ovčáček.

Zemanův mluvčí odmítl komentovat jednání sněmovních stran o rozdělení předsednických funkcí v jednotlivých výborech. Podle něj to je záležitost stran.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď