Zeman blahopřál Babišovi k vítězství v krajských volbách

foto Prezident Miloš Zeman (vlevo) se 2. října 2020 chystá odevzdat svůj hlas ve volbách do Senátu v obvodu Praha 5.

Praha - Prezident Miloš Zeman telefonicky blahopřál premiérovi Andreji Babišovi (ANO) k vítězství jeho hnutí v krajských volbách. Na twitteru to uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. ANO vyhrálo v deseti ze 13 krajů, není ale jasné, zda získá nejvíc hejtmanů. V několika krajích, kde ANO vyhrálo, se už ostatní strany dohadují na koalici bez něj.

ANO s velkou pravděpodobností získá hejtmanský post v Moravskoslezském kraji, kde podle propočtu ČTK získalo 24 ze 65 zastupitelů a pro ostatní strany bude obtížné ho obejít. V dalších krajích jsou ale výsledky těsnější a například v Pardubickém kraji se už strany stávající koalice, v níž ANO chybí, dohodly na jejím pokračování. V Jihomoravském kraji se jedná o koalici KDU-ČSL, Pirátů, ODS a STAN.

O možnosti vlády bez ANO se hovoří i v Jihomoravském kraji, kde druhá ODS podle propočtu ČTK získala stejně jako vítězné ANO 12 zastupitelů a její krajský lídr Martin Kuba ohlásil aspiraci na hejtmanský post. O možnosti koalice bez ANO chtějí jednat také v Olomouckém kraji lidovci s koalicí Pirátů a STAN a s ODS.

ANO zvítězilo v deseti ze 13 krajů. V Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj hejtmana Martina Půty, ve Středočeském kraji STAN a v Královéhradeckém kraji koalice ODS, STAN a Východočechů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 26. října 2020

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď