Zeman: AfD je proti Benešovým dekretům, což není v zájmu ČR

foto Prezident Miloš Zeman vystoupil 21. září 2018 v rámci oficiální návštěvy Německa na tiskové konferenci na velvyslanectví ČR v Berlíně.

Berlín - Alternativa pro Německo (AfD) je podle prezidenta Miloše Zemana proti Benešovým dekretům, což není v českém národním zájmu. Prezident to dnes řekl novinářům v Berlíně, kde končí jeho třídenní návštěva Německa. Dal také najevo, že si přeje pokračování současné německé koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD).

"Samozřejmě, že AfD je strana protiimigrační, a to je mi nesporně sympatické," podotkl český prezident při hodnocení německé politické scény. Je ale dobré "přečíst si její program jako celek a najednou zjistíte, že AfD odsuzuje Benešovy dekrety," uvedl. Ve skutečnosti se však dlouhodobý program protestní strany, ani její program pro loňské volby do Spolkového sněmu tomuto tématu vůbec nevěnuje. Volební lídryně AfD Alice Weidelová loni před volbami zahraničním novinářům v Berlíně řekla, že Benešovy dekrety pro její stranu nejsou důležité téma.

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček později ČTK napsal, že členové AfD při letošním sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Augsburgu rozdávali letáky slibující sudetským Němcům, že se jejich strana zasadí o zrušení Benešových dekretů. Na dotaz, zda se toto vyjádření dá brát jako upřesnění prezidentova výroku, neodpověděl.

V Německu je mu mírně sympatická sociální demokracie, s jejímiž představiteli se během své návštěvy spolkové republiky opakovaně setkal. Dnes ještě bude jednat s bývalým sociálnědemokratickým kancléřem Gerhardem Schröderem.

Zeman je pro zrušení sankcí s Íránem, a proti Trumpově clům

Česká republika má zájem obchodovat s Íránem, a bylo by proto dobré zrušit sankce, je přesvědčen prezident Miloš Zeman. Řekl to dnes novinářům v Berlíně, kde končí třídenní oficiální návštěvu spolkové republiky. Zároveň kritizoval Trumpovu politiku zvyšování cel.

"Jak víte, Spojené státy se rozhodly, že budou sankcionovat ty evropské firmy, které budou obchodovat s Íránem," připomněl Zeman. "Česká republika a české firmy mají zájem obchodovat s Íránem a já jsem zde od toho, abych hájil české národní zájmy," uvedl k postoji, který během jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou i dalšími německými politiky zastával.

S Merkelovou jednal také o riziku obchodní války mezi USA a Čínou, která by podle něj mohla přerůst v další světovou hospodářskou krizi. Znovu se vyhradil vůči politice zvyšování cel, kterou nyní nejvýrazněji praktikuje americký prezident Trump. Už v první lekci na vysoké škole se podle Zemana studenti učí, že protekcionismus je zhouba a že cla škodí oběma stranám.

Kancléřce říkal i to, že ten, kdo zavádí cla na ocel proto, aby povzbudil domácí automobilový průmysl, si musí uvědomit, že auto je složeno z ocelových plechů, což se tedy odrazí v růstu nákladů. Kancléřka s tím prý souhlasila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď