Želivský klášter má novou připomínku věznění duchovních

foto Malíř Svetozár Ilavský (uprostřed) hovořil 11. srpna 2019 v Želivi na Pelhřimovsku při odhalení památníku kněžím a řeholníkům, nespravedlivě vězněným za totality, jehož je autorem.

Želiv (Pelhřimovsko) - Kněze a řeholníky vězněné za totality připomíná v klášterním kostele v Želivě nový památník. Odhalený byl v neděli po mši konané při příležitost pouti smíření. Autorem památníku je slovenský výtvarník Svetozár Ilavský. Z jeho dílny je také obětní stůl instalovaný v želivském kostele Narození Panny Marie v loňském roce.

Středem pomníku je ukřižovaný Kristus. Jeho podoba vznikla už v roce 2003 při příležitosti návštěvy Jana Pavla II. na Slovensku. Pro ni Ilavský vytvořil Krista v nadživotní velikosti. Byl dominantou pódia v Bratislavě. Jeden ze tří tehdy vzniklých návrhů nyní Ilavský uplatnil v želivském klášteře, ve kterém byli v 50. letech minulého století internovaní duchovní z Čech, Moravy a Slovenska.

Desku památníku Ilavský doplnil písmen INM (in memoriam). "Jakoby je ve spěchu vyškrábal některý z uvězněných větvičkou nebo kusem dřeva do země na památku, abychom nezapomněli," řekl Ilavský.

Památník doplňuje deska s citátem z deníku Antonína Šuránka, jednoho z internovaných kněží. Zaznamenal, že se denně modlí i za ty, kteří ho zatknuli a budou ho soudit. "Abych ukázal, že jako katolický kněz nemám k nim žádné nenávisti...," pokračuje citát.

V želivském klášteře byl internační tábor v letech 1950 až 1956, zadržováno tam bylo 464 duchovních. Mezi nimi František Tomášek, pozdější pražský arcibiskup a kardinál, který se v Želivě se svými spoluvězni znovu setkal 13. srpna 1968. V klášteře se touto dobou pravidelně koná pouť smíření.

Dnešní mši sloužil opat kláštera Jáchym Jaroslav Šimek spolu s opatem kláštera v německém Hambornu Albertem Dölkenem. Připomněli oběti totalit v řadách církve i ty, kteří byly v Želivě internováni. Na živu je z vězněných duchovních už jen Karel Exner, dlouholetý farář v Nové Pace.

Jména internovaných duchovních jsou od srpna 2013 vepsána na zdi v ambitech kláštera. Nový památník se nachází přímo v kostele.

Klášter v Želivě komunisté zrušili v roce 1950, od roku 1957 v něm byla psychiatrická léčebna. Premonstráti se mohli vrátit počátkem 90. let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď