Železný dostal od Zátopkové první kvalitní oštěp

foto Oštěpařce Daně Zátopkové (uprostřed) blahopřejí k devadesátým narozeninám (na snímku z 18. září 2012) oštěpařka Barbora Špotáková (vpravo) a trenér Jan Železný.

Praha - Trojnásobného olympijského vítěze Jana Železného legendární Dana Zátopková díky rodinným vazbám provázela prakticky celý život. Vzpomínal, že právě od ní dostal svůj první kvalitní oštěp. A blízko měla ke své slavné předchůdkyni, jež dnes zemřela ve věku 97 let, také světová rekordmanka Barbora Špotáková. Tu olympijská šampionka z Helsinek 1952 inspirovala péčí o fyzickou kondici do pozdního věku.

Železného otec se s manžely Zátopkovými přátelil. "Znám i ty historky, kdy mi táta vyprávěl o Emilovi a o Daně. Pamatuju si, že jsem od Dany, která tehdy šéfovala vrhačům, dostal první kvalitní, pořádnej oštěp," vzpomínal světový rekordman a současný trenér elitních českých oštěpařů a oštěpařek.

Se Zátopkovou se potkával mimo jiné při svých soustředěních v Nymburce. "Bavili jsme se i o házení, ale ona věděla, že se technika posunula. Byla hrozně ráda, že ten oštěp je nahoře. Měla ráda Víťu Veselýho a celkově se o to hrozně zajímala. Měla neuvěřitelnou paměť, to bylo něco neskutečného. To byla encyklopedie sportu, sledovala všechny závody. V tomhle byla mimořádná. Takový člověk se tady dlouho neobjeví," řekl.

Zátopková i jako velmi úspěšná sportovkyně žila ve stínu manžela Emila, který především díky třem zlatým medailím z OH v Helsinkách 1952 vstoupil do atletické historie. "Ale já si myslím, že ona toho Emila hrozně držela nad vodou. Tyhle dva lidi se potřebovali najít a našli se. Teď můžu říct, že v tuhle chvíli je už Dana šťastná, že je zase s Emilem," doplnil Železný.

Olympijská vítězka z Pekingu a Londýna Špotáková velmi ráda Zátopkovou navštěvovala. "Každé setkání s ní bylo vždy velmi příjemné, měla ohromný zájem o to, co se děje v současnosti, měla přehled, věděla o nás vše, kde a kdy jsme byli na závodech, měla zájem i o mladé atlety, hlavně oštěpaře a oštěpařky," vzpomínala.

Legendární atletku obdivovala pro její humor i vztah k pohybu. "Pro ni byl pohyb životem. Vím, že když jsem za ní chodila do nemocnice, a i přesto, že se cítila třeba hodně špatně, tak se snažila o pohyb, její kroužení rukama a nohama na nemocniční posteli bylo pověstné. To je jedna z věcí, kterou si od ní vezmu, udržovat se v kondici do dlouhověkosti. Dana byla velká bojovnice, měla několik zranění, ale vždy se z toho dostala," líčila Špotáková.

Hovory spolu vedly nejen o atletice. "Jednou jsem jí do nemocnice přinesla brambořík. Měla z něj velkou radost, a říkala mi: 'Ale víš, že nesmíš dát dva bramboříky vedle sebe, oni na sebe hrozně žárlej'. Vyprávěla mi, jak dostala brambořík a dala ho vedle toho, co už měla doma, a ten stávající sklopil listy. Tak si řekla: 'Aha, ty žárlíš.' Dala ho do jiné místnosti a dařilo se oběma," vyprávěla osmatřicetiletá oštěpařka.

Mrzí ji, že s odchodem starších lidí odcházejí i jejich vzpomínky. "Její (Zátopkové) vyprávění jsem milovala, jsem proto ráda, že stihla napsat svoji knihu, kde nám kus ze sebe tady nechala," dodala Špotáková.

Sršela energií a optimismem, vzpomíná na Zátopkovou Ondříček

Dlouho si Dana Zátopková hledala k režisérovi Davidu Ondříčkovi cestu, nakonec si mohl přečíst jí napsanou knihu u ní doma v půjčených pantoflích po jejím manželovi, slavném běžci. Ondříček o Zátopkovi natočil film, který do kin vstoupí po několika letech práce letos. Na legendární atletku, která dnes zemřela ve věku 97 let, bude vzpomínat jako na ženu sršící i v pozdním věku optimismem a energií.

"Dal nás dohromady Karel Engel, fenomenální zápasník a nejbližší přítel Dany Zátopkové. Ten mě k ní přivedl poprvé, ale Dana Zátopková byla velice zdrženlivá a opatrná. Dlouho mne zkoumala, jestli mi dá povolení k tomu, abych ztvárnil příběh její a jejího muže," řekl Ondříček ČTK. Až po několika letech se podle něj "ledy prolomily".

"Pochopil jsem, že mám určité privilegium, když mě pozvala, abych si přečetl v rukopise její knihu. Měl jsem tu možnost číst ji po několik týdnů na několika návštěvách u ní doma. Na těch posledních jsem pochopil, že jsme si blízcí, když mi půjčila pantofle Emila Zátopka. Byly mi malé, ale hrdě jsem si je obul a četl jsem si knihu Náš život pod pěti kruhy," řekl.

Životopisné drama Zátopek se na plátnech kin objeví 13. srpna. Na 19. září pak připadá výročí narození legendárního vytrvalce a čtyřnásobného olympijského vítěze; ve stejný den se v roce 1922 narodila i jeho manželka. Před kamerou se sešli Václav Neužil mladší, Martha Issová nebo Anna Schmidtmajerová. Ondříčkova partnerka Issová ve filmu hraje právě Zátopkovou.

"Poslední setkání s Danou Zátopkovou měla Martha (Issová). Bylo to dojemné, bylo to loni v den jejích narozenin," vzpomínal Ondříček. "Šla za ní domů a Dana ji pasovala ještě se svojí kamarádkou na oštěpařku a na svoji nástupkyni. Martha tam šla unavená a s obavami, o čem si budou povídat. Ale odcházela po několika hodinách úplně nabitá energií. Dana Zátopková ve svých 97 letech sršela optimismem a energií, což je neuvěřitelné," uzavřel. Právě dnes ho čeká projekce finálního střihu filmu Zátopek, který tvůrci dokončili před několika dny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď