Železniční komise chce zvýšit investice do lokálních tratí

foto Zleva ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, ředitel Drážní inspekce Jan Kučera a ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář vystoupili 15. července 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání stálé komise pro bezpečnost na železnici.

Praha - Nová stálá komise pro bezpečnost na železnici se dnes shodla na zvýšení investic do lokálních tratí. Její členové mluvili také o urychlení zabezpečení přejezdů nebo o urychlení instalace zabezpečovacího systému ETCS. Novinářům to po večerním jednání komise řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Havlíček komisi založil po sérii vlakových nehod z poslední doby. Dnes se konalo první zasedání. Podle ministra bylo cílem vytvořit apolitický tým složený z odborníků, který bude fungovat dlouhodobě. Komisi tvoří 16 lidí, mezi členy jsou zástupci drážního odboru, Správy železnic, Drážní inspekce, Drážního úřadu, za dopravce pracovníci Český drah a ČD Cargo a dále dva zástupci z akademické obce. Komise také komunikuje s odbory. Zasedat bude jednou za 14 dnů.

Podle Havlíčka bylo dnes hlavním tématem, "jak vytýčit jízdní řád investic do bezpečnosti železničního provozu", a to zejména zavedení zabezpečovacího systému ETCS, zabezpečení přejezdů a zajištění lokálních tratí. Nejvážnější diskuse byla podle ministra kolem lokálních tratí. "Tam jsme vytýčili ten postup tak, že bude ad jedna ohlašovací povinnost, ad dva se budou instalovat na vybraných tratích opětovně návěstidla a za další, a to je asi to nejdůležitější, jsme připraveni okamžitě zahájit investice a zavádění zjednodušeného ETCS," řekl. Dodal, že investice plánované pro železnici půjdou ve zvýšené míře do zajištění bezpečnosti. "Zvýšíme zdroje právě pro ty lokální tratě," dodal.

Havlíček řekl, že do roku 2022 by mělo být zabezpečeno 500 přejezdů, což bude stát přibližně čtyři miliardy korun. Kompletní zavedení systému ETCS bude stát několik miliard korun, investice do návěstidel se budou pohybovat v řádu stovek milionů korun.

Ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář připomněl, že zajištěním bezpečnosti se zabývá i novela zákona o drahách, která je nyní ve Sněmovně. Po jejím schválení bude například Drážní úřad monitorovat pracovní dobu strojvedoucích, aby po jejím skončení nešli jezdit ke konkurenci. Úřad také připravuje zlepšení výcviku pomocí simulátorů. Nyní mají dva simulátory České dráhy, podle Koláře by je měl vlastnit stát.

Komise se dnes také seznámila s dosavadními výsledky vyšetřování nehod Drážní inspekcí. Ta zároveň členům komise představila svá doporučení pro řešení případných problémů do budoucna. "Chtěli jsme, aby se s našimi názory a doporučeními mohlo pracovat a následná realizace vytýčených bezpečnostních opatření byla co nejrychlejší," uvedl generální inspektor Jan Kučera. Standardně inspekce tato doporučení vydává až se závěrečnou zprávou po došetření incidentu.

V posledním týdnu se na železnici stalo několik velkých nehod. Nejtragičtější byl střet dvou vlaků na Karlovarsku u Perninku, při kterém zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. Další nehoda se stala v pátek na trati mezi Prahou a Kolínem. U pražských Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Na stejné trati u Českého Brodu pak v úterý večer narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Při nehodě zemřel strojvedoucí. Příčiny nehod se zatím vyšetřují, podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď