Zelený zákal vzniká různě – nezapomínejte proto na prevenci

foto Vyšetření zraku, optik, oftalmometr - ilustrační foto.

Glaukom neboli zelený zákal je onemocnění, při kterém dochází k destrukci zrakového nervu následkem zvýšeného nitroočního tlaku. Existuje více druhů tohoto postižení, které se liší příčinami vzniku, průběhem i léčbou.

Primární zelený zákal je typ glaukomu, příčiny jehož vzniku zůstávají neobjasněny. Víme, že při něm stoupá nitrooční tlak a v důsledku toho dochází k poškozování zrakového nervu. To se projevuje výpadky v zorném poli. U sekundárního zeleného zákalu též dochází k nárůstu nitroočního tlaku a k poškození zrakového nervu. Rozdíl je ale v tom, že víme, proč tlak stoupá. Je to způsobeno jiným očním onemocněním – např. zánětem, šedým zákalem, zraněním nebo i celkovým onemocněním organismu, například cukrovkou. 

Příčiny sekundárního glaukomu 

1. Exfoliativní zelený zákal. Při tomto typu dochází k tomu, že se z vnější vrstvy oční čočky odlupují drobné šupinky, které jsou pak zaneseny do drenážního systému oka, kde se vstřebává nitrooční tekutina. Šupinky drenážní systém ucpou a tekutina se hůře vsakuje. To vede k jejímu nadbytku a ke zvýšení nitroočního tlaku.

2. Pigmentový zelený zákal. V tomto případě je drenážní systém oka ucpán pigmentovými částečkami, které se uvolnily z duhovky, barevné části oka.

3. Poúrazový glaukom. Vzniká jako následek úrazu oka. Může být způsoben jak při tupém poranění, např. úderem pěstí, tak při penetrujícím poranění, kdy do oka pronikne cizí těleso. Zelený zákal se může objevit hned po nehodě, ale také až za několik let. 

4. Zánětlivý zelený zákal. Je následkem zánětu oka a při jeho vzniku se uplatňuje více mechanismů.

5. Glaukom z novotvorby cév. Při tomto typu zeleného zákalu se v oblasti drenážního systému oka tvoří nové cévy. Ty mohou blokovat vstřebávání nitrooční tekutiny a dochází k nárůstu tlaku v oku. Tento typ zákalu se vyskytuje zejména v souvislosti s cukrovkou.

6. Vrozený zelený zákal. Projevuje se už u dětí a vzniká poruchou ve vývoji drenážního systému oka. V dnešní době je léčitelný operací.

Každý glaukom ve svém důsledku vede k poškození zrakového nervu, a tedy i větší či menší ztrátě zraku. Protože je tento proces nevratný, zůstává nejúčinnější zbraní v boji proti zelenému zákalu prevence. Doporučuje se každému člověku staršímu 45 let navštívit očního lékaře a nechat se vyšetřit. Pokud jste prodělali úraz nebo zánět oka, máte cukrovku nebo nějaký jiný rizikový faktor pro vznik zeleného zákalu, jděte k odborníkovi ihned. Může vám totiž zachránit zrak!

http://www.zeleny-zakal.cz/

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď