Zelenskyj vyloučil zásadu "něco za něco" v jednání s Trumpem

foto Ilustrační foto - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Paříž - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu důrazně popřel, že by se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem jednal podle zásady "něco za něco". Řekl to v rozhovoru, který dnes zveřejnilo několik evropských listů. Americká opozice Trumpa viní, že žádal po Kyjevu "špínu" na svého pravděpodobného volebního soka Joea Bidena výměnou za vojenskou pomoc Ukrajině a přijetí Zelenského v Bílém domě.

"Za žádných okolností jsem s prezidentem USA Donaldem Trumpem nemluvil stylem 'vy mně dáte tohle, já vám dám tamto,' řekl ukrajinský prezident v rozhovoru, který otiskly týdeníky Der Spiegel a Time a deníky Le Monde a Gazeta Wyborcza. Zelenskyj nerozumí spekulacím o vydírání, o němž američtí demokraté hovoří v procesu ústavní žaloby, kterou vyvolala Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu.

"Nechci, aby vznikl dojem, že my na Ukrajině jsme prosebníci," zdůraznil Zelenskyj.

Skandál, který vedl k proceduře impeachmentu, vyvolal telefonát Trumpa se Zelenským z 25. července. Americký prezident v něm naléhal, aby Kyjev dodal Bílému domu kompromitující informace na Bidena. Podle demokratů jde o nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami v příštím roce, v nichž bude Trump obhajovat svůj mandát.

Zelenskyj se rovněž evropským listům svěřil s očekáváním, které spojuje se summitem takzvané normandské skupiny. Pařížská schůzka nejvyšších představitelů Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie 9. prosince má být věnována řešení konfliktu na východě Ukrajiny, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a proruští separatisté.

Definitivnímu zastavení násilností musí podle ukrajinského prezidenta předcházet několik kroků. Jde například o výměnu zajatců, pevné příměří a stažení všech ozbrojenců z regionu před místními volbami. "Až budou tyto podmínky splněny, uvidíme, zda všichni zúčastnění o skončení války opravdu stojí. My rozhodně ano, ale uvidíme, zda i Rusko," dodal Zelenskyj.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď