Zelenskyj varoval Rusko před tvrdou reakcí, pokud anektuje další území

foto Ilustrační foto - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s vojáky v osvobozeném městě Izjum 14. září 2022.

Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes varoval, že Ukrajina zareaguje "velmi tvrdě" na pokus Ruska anektovat další části jejího území. Moskva v minulých dnech zorganizovala ve čtyřech regionech Ukrajiny obsazených ruskými silami hlasování o jejich připojení k Rusku. Tato hlasování, v nichž se podle Moskvy většina lidí vyslovila pro sjednocení s Ruskem, Kyjev ani Západ neuznává, považuje je za nezákonná a označuje je za "pseudoreferenda".

Zelenskyj dnes podle prohlášení zveřejněného ukrajinskou prezidentskou kanceláří mluvil o hlasováních zorganizovaných pod nátlakem Moskvy s italským premiérem Mariem Draghim. "Jsou bezcenná a realitu nezmění. Celistvost Ukrajiny bude obnovena," uvedl v rozhovoru s italským premiérem Zelenskyj.

"Naše reakce na ruské uznání výsledků hlasování bude velmi tvrdá," upozornil také ukrajinský prezident.

Zveřejněné prohlášení se nezmiňuje o ceremonii, při níž se v pátek v Kremlu ruští představitelé chystají oznámit připojení ukrajinských území a zdůvodnit ho výsledkem referend. O připojení k Rusku pod taktovkou Moskvy hlasovali lidé od pátku do úterý v mezinárodně neuznávané Doněcké a Luhanské lidové republice (DNR a LNR) na východě Ukrajiny a také v Rusy okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. Hlasování opakovaně provázely zprávy o nucené účasti a o dalších volebních podvodech.

Zelenskyj dnes zároveň na pátek svolal mimořádné zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany. "O programu a dalších podrobnostech budeme informovat později," uvedl na sociálních sítích prezidentův mluvčí Serhij Nykyforov.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď