Zelenskyj: Situace na Donbasu je velmi obtížná, nevzdáme se

foto Ukrajinští vojáci na obrněném trasportéru - ilustrační foto.

Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu Doněcké oblasti ruskými vojsky zopakoval, že ukrajinská armáda se nevzdá, dokud nedobude zpět celé území Donbasu. Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu Rusko v Doněcké oblasti pokračuje v ofenzivě, včetně raketových útoků. Ruská armáda tam opět v některých oblastech ostřelovala i civilní infrastrukturu, uvedl generální štáb.

"Pokud si okupanti myslí, že Lyman nebo Severodoněck budou jejich, tak se mýlí," řekl Zelenskyj v nočním videoprojevu. "Donbas bude ukrajinský, bude tam vlát pouze ukrajinská vlajka a žádná jiná," zdůraznil podle agentury DPA. Dodal, že ukrajinská armáda brání zemi všemi dostupnými prostředky. "Děláme vše pro posílení armády," řekl ukrajinský prezident.

Lyman je strategicky důležité město kvůli křižovatce železničních tratí i kvůli tomu, že jeho ovládnutí umožňuje přístup k železničnímu a silničnímu mostu přes řeku Severní Doněc. O ovládnutí Lymanu ruskými vojsky a silami separatistických republik na východě Ukrajiny již v pátek informovali separatisté z Doněcké lidové republiky a zčásti jej potvrdil i ukrajinský generální štáb. Dnes o plném dobytí města informovalo také ruské ministerstvo obrany.

Podle informací tajných služeb, které dnes zveřejnilo britské ministerstvo obrany, by se Rusové mohli po dobytí Lymanu v nadcházejících dnech soustředit na překonání řeky Severní Doněc, které by v případě úspěchu znamenalo novou fázi války na Donbasu. Invazním silám by totiž umožnilo postup na Slovjansk a Kramatorsk.

Prezident Zelenskyj označil v nočním videoprojevu situaci na Donbasu za velmi obtížnou s ohledem na ruské raketové útoky. "Moskva tam používá maximum dělostřelectva a záloh," řekl.

Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje je pod neustálým ostřelováním město Severodoněck, kde se vedou boje v ulicích. Hajdaj také dnes ráno uvedl, že v tomto východním regionu je asi 10.000 ruských vojáků. Podle agentury Reuters nelze tento údaj věrohodně ověřit.

Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu ukrajinská armáda za uplynulý den odrazila osm útoků na Donbasu, zničila pět tanků, deset obrněných vozidel a čtyři další vozidla ruských ozbrojených sil. "Nepřítel pokračuje ve vyskladňování zastaralých zbraní a vojenského vybavení ze skladovacích středisek pro mobilizační nasazení. Ve Voroněžské oblasti se cvičí záložníci," uvedl také generální štáb s odkazem na ruskou oblast u hranic s Ukrajinou.

V pátek ukrajinský generální štáb potvrdil ztrátu města Lyman na severu Doněcké oblasti, když uvedl, že se tu nyní Rusové za pomoci dělostřelectva pokoušejí upevnit své postavení. Ruské jednotky pokračují ve snaze obklíčit Severodoněck a Lysyčansk.

Okupovaná část Chersonské oblasti uzavřela hranici se zbytkem Ukrajiny

Okupovaná část Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny uzavřela své severní hranice a nebude do regionů pod kontrolou vlády v Kyjevě nikoho pouštět. Oznámil to dnes zástupce šéfa oblastní správy dosazené Ruskem Kirill Stremousov, informovala agentura DPA.

"Přechod hranice ve směru do Mykolajivské a Dněpropetrovské oblasti je vzhledem k systematickému ostřelování ukrajinskými bojovníky velmi nebezpečný," uvedl Stremousov. Vycestovat z oblasti, jejíž významnou část okupuje Rusko od prvních týdnů války, bude podle něj možné jen přes poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, nebo přes část Záporožské oblasti, již rovněž kontrolují ruská vojska.

Podle odhadu ukrajinských úřadů z počátku května opustila od počátku okupace jen oblastní metropoli Cherson zhruba polovina jejích obyvatel. Z celé Chersonské oblasti, jejíž významnou část kontrolují Rusové, uprchla zhruba pětina obyvatel.

Nová proruská oblastní správa podnikla v uplynulých týdnech několik kroků ve snaze oddělit Chersonskou oblast od zbytku Ukrajiny a připojit ji k Rusku. Na počátku týdne se kromě ukrajinské hřivny používá jako platidlo i ruský rubl. Rusko již dříve podle nevládní organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu, přesměrovalo internetový provoz v Chersonské oblasti na ruskou komunikační infrastrukturu. Ruský prezident Vladimir Putin ve středu podepsal dekret, který obyvatelům Chersonské a Záporožské oblasti usnadní podání žádosti o ruské občanství.

Kyjev dříve varoval, že se Moskva pokusí zorganizovat v Chersonské oblasti referendum o vzniku nové odštěpenecké republiky po vzoru dvou proruských separatistických útvarů na východě země - Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Stremousov na počátku května uvedl, že vedení Chersonské oblasti referendum nevyhlásí, nýbrž rovnou požádá Putina o plné připojení oblasti k Rusku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď