Zelenskyj se podle médií chystá na summit EU, návštěvu provází utajení

foto Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě po jednání se zástupci Evropské unie 3. února 2023.

Brusel - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. Nejmenovaný činitel Evropského parlamentu ČTK sdělil, že v souvislosti s návštěvou je zákonodárný sbor připraven svolat mimořádné zasedání.

Ukrajinský prezident koncem prosince navštívil za přísných bezpečnostních opatření Washington, mezi evropské spojence se však dosud nevydal. Jednání summitů EU ovšem oslovil prostřednictvím videospojení a řada účastníků bruselských jednání jej od počátku ruské agrese navštívila v Kyjevě.

"Prezident Zelenskyj má otevřenou pozvánku do Bruselu," sdělil dnes novinářům mluvčí šéfa Evropské rady Charlese Michela předsedajícího unijním summitům. Podrobnosti k možné návštěvě však odmítl sdělit.

Pokračující pomoc Ukrajině a další tlak na ukončení ruské agrese budou jedním z témat mimořádného dvoudenního summitu začínajícího ve čtvrtek. Lídři by měli potvrdit závazky k další podpoře země bránící se už skoro rok ozbrojené ruské agresi, na nichž se Michel a předsedkyně Evropské komise dohodli minulý pátek se Zelenským v Kyjevě.

O možné prezidentově návštěvě v Bruselu dnes nejprve s odkazem na své zdroje napsal obvykle dobře informovaný list Financial Times a poté řada dalších evropských deníků a agentur. Diplomaté jsou však obezřetní a hovoří o tom, že cesta kvůli obavám o Zelenského bezpečnost nebude potvrzena do poslední možné chvíle. Brusel se však na tuto eventualitu chystá a europoslanci jsou podle zmíněného zdroje připraveni se ve čtvrtek mimořádně sejít jen kvůli této návštěvě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď