V Mariupolu se šíří cholera, tvrdí starosta města

foto Ilustrační foto - Pohled na budovu v Mariupolu zničenou během bojů. 

Mariupol (Ukrajina) - V Mariupolu se začala šířit cholera, řekl v rozhovoru s ruskou redakcí BBC starosta města Vadym Bojčenko. Ve městě, které po dlouhých bojích ovládly v květnu ruské síly, jsou podle něj už desítky případů tohoto infekčního onemocnění. Podle starosty panují ve městě otřesné podmínky - nefunguje kanalizace, obyvatelé nemají dostatečný přístup k pitné vodě a k lékům a na ulicích leží těla některých lidí, kteří přišli o život za války.

"Ve městě se už šíří cholera, úplavice a další nemoci, ale tají se to. Město je uzavřeno v karanténě. Nikoho nepouštějí ani do města, ani ven," řekl starosta.

"Tahle infekce se šíří velmi rychle. A nejsou podmínky, aby se tomu zabránilo. Nejsou doktoři, chybí infekční kliniky. Naše infekční nemocnice byla zničena i se vším vybavením, doktory povraždili," uvedl starosta.

Doklady o tom, že by byl někdo ve městě s cholerou diagnostikován, ale nejsou, neboť nemocnice je mimo provoz. Podle starosty ale "vše nasvědčuje" tomu, že nemoc se už ve městě šíří. Server Ukrajinska pravda dříve napsal, že starosta z města odjel. Důvodem mělo být to, že ve městě nebyl signál a Bojčenko potřebuje být ve spojení s úřady a s vojáky.

Před šířením cholery v Mariupolu už v květnu podle Reuters varovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Na nebezpečí epidemie tohoto infekčního onemocnění upozornil dnes také generální štáb ukrajinské armády.

Na ulicích města jsou neodklizená mrtvá těla, další zemřelí byli pohřbeni do provizorních hrobů. Město se potýká s horkem a lijáky, které tyto provizorní hroby ničí.

"Obyvatelé Mariupolu pohřbívali oběti ve dvorech, v parcích, na náměstíčkách a ve svazích. K tomu přidejte nefungující dodávky vody a hlavně nefungující kanalizaci. Ze všeho se vytváří směsice, která stéká do řek a studní, odkud lidé berou vodu," popsal Bojčenko.

Voda ve studních podle Bojčenka není pitná, ale přivážené vody není dost pro všechny. Lidé na ni mohou stát frontu i několik dní. Ukrajinské úřady také nemají možnost do města dopravit léky, protože Mariupol je uzavřený.

Cholera se nejčastěji šíří v oblastech s nevhodnými hygienickými podmínkami a při nedostatku čisté vody. Způsobuje těžké průjmy a zvracení, které mohou vést k úmrtí.

Zelenskyj v Kyjevě děkoval britskému ministrovi za zbraně a další podporu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při dnešním setkání s britským ministrem obrany Benem Wallacem poděkoval Británii, že zůstává jedním z největších západních podporovatelů Ukrajiny. Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek podle deníku The Guardian řekl, že ani rostoucí životní náklady v Británii by neměly zemi zabránit, aby pokračovala v pomoci Kyjevu, a v pondělí Wallace avizoval další dodávky zbraní na Ukrajinu.

"Válka zdůrazňuje, kdo jsou naši přátelé, nejen strategičtí, ale opravdoví. A věřím tomu, že Británie je přítel," řekl Zelenskyj po setkání s Wallacem ve videoprohlášení na sociální síti telegram.

"Zbraně, peníze a sankce, to jsou tři věci, na nichž se ukazuje britské vedení," vyzdvihl Zelenskyj. Ukrajinský prezident tento týden v rozhovoru s deníkem Financial Times vyjádřil obavu, že na rozdíl od Británie některé jiné západní země již pociťují únavu z dopadů ekonomických sankcí proti Rusku, a tak hledají způsoby, jak je zmírnit, aby ochránily své zájmy.

Z Kyjeva také zaznívají upozornění, že Ukrajina potřebuje pravidelnou vojenskou pomoc Západu, a nikoli pouze jednorázové a nahodilé dodávky zbraní. Podle Kyjeva mají ruské síly na Donbasu, o nějž nyní obě strany na Ukrajině svádějí nejtvrdší boje, v některých případech až desetkrát či patnáctkrát více vojenské techniky než Ukrajinci. Ukrajinské straně se nedostává dělostřelecké techniky a příslušné munice a raketometů dlouhého dostřelu, které by umožnily umlčet ruské dělostřelectvo.

Wallace podle agentury Reuters řekl, že Zelenskyj si vede "skvěle". Do Kyjeva se britský ministr vydal den poté, co v takzvané Doněcké lidové republice, kterou na východě Ukrajiny dříve vyhlásili proruští separatisté, soud vynesl trest smrti nad dvěma zajatými Brity a jedním občanem Maroka. Podle ukrajinské prezidentské kanceláře ale není jasné, zda Wallace dnes se Zelenským o rozsudku hovořil. Mluvčí britského premiéra Johnsona ve čtvrtek upozornil, že podle ženevských úmluv nemají být váleční zajatci stíháni za účast na bojových akcích, a ministryně zahraničí Liz Trussová soudní proces označila za předstíraný a nelegitimní.

Británie podle zpravodajského kanálu Al-Džazíra k 20. květnu na podporu Ukrajiny vydala 566 milionů dolarů (asi 16,3 miliardy korun). V pondělí Wallace oznámil, že Británie pošle na Ukrajinu salvové raketomety M270. Na Ukrajinu z ostrovního království putovaly už lehké protitankové střely, obrněná vozidla, protilodní střely a protiletadlové obranné systémy. Ukrajinští obránci také dostávají výcvik u britských jednotek.

Ukrajinský generální štáb připustil postup Rusů na Bachmut, píše BBC

Ukrajinský generální štáb ve své ranní zprávě o vývoji bojů připustil ruský postup směrem k městu Bachmut v Doněcké oblasti na východě země, informovala ruská služba stanice BBC. Boje o Severodoněck pokračují, uvádí velení ukrajinských sil. Ruská vojenská agrese na Ukrajině trvá 107. dnem.

Britské ministerstvo obrany dnes ve své pravidelné zprávě založené na informacích rozvědky varovalo, že v jihoukrajinském městě Mariupol jsou zdravotní síly na pokraji kolapsu a hrozí tu propuknutí epidemie cholery, zatímco v Chersonu je kritický nedostatek léků.

Rusko se podle britského ministerstva obrany potýká se zajištěním základních veřejných služeb populaci na Ruskem okupovaných územích. Před rizikem propuknutí epidemie cholery v Mariupolu, který nyní po týdnech obléhání a těžkého bombardování ovládají ruské síly, minulý měsíc varovala i Světová zdravotnická organizace (WHO).

"Nepřítel podniká ofenzivu ve směru Vozdvyženka - Roty, má částečný úspěch, opevňuje se v obsazených pozicích," píše ukrajinský generální štáb na facebooku. Tyto obce se nacházejí nedaleko Bachmutu směrem na jihovýchod, podotkla BBC.

Na dalších místech fronty nejsou podle ní hlášeny žádné významné změny, alespoň se o nich nehovoří ve svodce ukrajinských ozbrojených sil. Generální štáb zároveň sdělil, že za poslední den ukrajinští vojáci odrazili sedm nepřátelských útoků v Doněcké a Luhanské oblasti.

Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj listu The Guardian řekl, že Rusko má nyní na frontě navrch a Ukrajina již téměř vyčerpala zásoby dělostřelecké munice, protože ukrajinské dělostřelectvo každý den vypálí 5000 až 6000 nábojů. "Teď je to dělostřelecká válka (...) a my v dělostřelectvu prohráváme," řekl. Na ukrajinské dělo připadá deset až 15 ruských děl a západní partneři dosud dali Kyjevu desetinu toho, čím disponují. "Vše nyní závisí na tom, co nám Západ poskytne," řekl. Dodal, že Ukrajina především potřebuje raketomety o dalekém dostřelu, aby umlčely ruské dělostřelectvo. Pokud by Rusko ovládlo Donbas, mohlo by zaútočit na Oděsu, Záporoží a Dnipro, zůstávající v ukrajinských rukou.

The Guardian připomněl, že 15. června se má v bruselském ústředí NATO na schůzce svolané šéfem Pentagonu Lloydem Austinem jednat o seznamu ukrajinských požadavků.

Ukrajinská armáda zničila podle gubernátora základnu ruských žoldnéřů

Ukrajinské ozbrojené síly zničily základnu ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny (rusky Vagnerovy) v okupovaném městě Kadijivka na východě Ukrajiny, oznámil dnes gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

"Ukrajinské síly zasáhly přesně, přežil pouze jediný ruský fašista," uvedl Hajdaj na sociální síti. Dodal, že základna ruských žoldnéřů byla na místním stadionu ve městě, které proruští separatisté obsadili v roce 2014.

Polovojenská Wagnerova skupina si vysloužila ostruhy právě v bojích na východě Ukrajiny mezi silami prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Ruskem, později tito námezdní vojáci byli podle médií nasazeni také v Sýrii, Libyi, Súdánu a Středoafrické republice.

Nyní Rusko nasadilo do bojů o ukrajinský Donbas až 20.000 žoldnéřů ze Sýrie, Libye a dalších míst, jakož i ze soukromé polovojenské Wagnerovy skupiny, psala v dubnu západní média, například deník The Guardian a agentura AFP.

"Tito lidé jsou z větší části používáni jako masa proti ukrajinskému odporu. Je to pěchota. Nemají těžkou techniku ani vozidla," citoval The Guardian činitele, podle něhož se počet žoldnéřů na východní Ukrajině pohybuje od 10.000 do 20.000.

Zelenskyj informoval o určitém pozitivním vývoji v Záporožské oblasti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém posledním večerním vidoposelství informoval o určitém pozitivním vývoji v Záporožské oblasti, kde ukrajinská obrana svádí boje s ruskými invazními jednotkami. Obecně se situace na frontě podle něj za poslední den výrazně nezměnila. Informovaly o tom stanice BBC a server The Guardian.

"Situace na frontě je dnes bez výraznějších změn. Severodoněck, Lysyčansk a další města na Donbasu, která nyní okupanti považují za klíčové cíle, se drží," uvedl Zelenskyj podle serveru The Guardian. "Určité pozitivum máme v Záporožské oblasti, kde se nám daří mařit plány okupantů. Postupně se posunujeme vpřed v Charkovské oblasti, osvobozujeme naši zemi. Ve směru na Mykolajiv držíme obranu," nechal se slyšet prezident.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu poznamenala, že Zelenskyj neupřesnil, jaké úspěchy má na mysli. Ve večerní svodce ukrajinského generálního štábu se ohledně Záporožské oblasti uvádí, že situace se tam nezměnila, napsala BBC. Ruská invazní armáda podle ní obsadila značnou část Záporožské oblasti, která se nachází na jihu země u Azovského moře, včetně měst Melitopol a Berďansk. Samotné regionální centrum Záporoží však zůstává pod ukrajinskou kontrolou.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč už dříve uvedl, že Rusko koncentruje své vojenské síly v oblasti a plánuje zahájit ofenzivu na město. Soudě podle zpráv z fronty však útok ještě nezačal, podotkla BBC.

S ohledem na Severodoněck v Luhanské oblasti místní představitelé připustili, že toto město z velké části kontrolují ruské síly. Zelenskyj dříve uvedl, že boje o Severodoněck jsou velmi tvrdé a jedná se možná o jednu z nejtěžších bitev od začátku války.

Na twitteru mezitím ukrajinský prezident oznámil, že telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, kterého podle svých slov informoval o situaci na frontě a státníci spolu probrali další podporu ukrajinské obrany nebo bezpečnostní záruky. "Zvláštní pozornost jsme věnovali ukrajinské cestě do EU, koordinujeme (spolu) kroky," napsal na svém účtu.

Podle francouzské vlády Zelenskyj a Macron probírali během čtvrtečního telefonátu mimo jiné humanitární a vojenskou podporu, uvedla stanice CNN. Francouzský prezident řekl, že jeho země "zůstane mobilizována, aby vyhověla potřebám Ukrajiny, včetně těžkých zbraní." Lídři se dohodli, že zůstanou v kontaktu i s ohledem na snahu Ukrajiny vstoupit do Evropské unie.

Ukrajinský generální štáb ve své ranní zprávě o vývoji bojů připustil ruský postup směrem k městu Bachmut v Doněcké oblasti na východě země, informovala ruská služba stanice BBC. Boje o Severodoněck pokračují, uvádí velení ukrajinských sil. Ruská vojenská agrese na Ukrajině trvá 107. dnem.

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď