Zelenskyj chce vyměnit generálního prokurátora a šéfa diplomacie

foto Ilustrační foto - Nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na slavnostní schůzi parlamentu složil prezidentskou přísahu.

Kyjev - Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal parlament o odvolání generálního prokurátora Jurije Lucenka a ministra zahraničí Pavla Klimkina. Toho má v čele diplomacie vystřídat dosavadní náměstek ministra zahraničí Vadym Prystajko, který svého času býval ukrajinským zástupcem u NATO. Oznámila to dnes prezidentská kancelář.

"Zákon praví, že prokurátorem může být jedině osoba s právnickými zkušenostmi. Ty Lucenko nemá," poznamenal vicekancléř Ruslan Rjabošapka před novináři.

Lucenko byl vnímán jako člověk předchozího prezident Petra Porošenka, před jmenováním generálním prokurátorem vedl poslanecký klub Porošenkovy strany.

Zelenskyj dnes také sesadil 15 gubernátorů, jmenovaných jeho předchůdcem, zbývající mají podle tisku následovat. A novým šéfem ukrajinské rozvědky prezident jmenoval někdejšího zástupce ředitele tajné služby SBU Vladyslava Buchareva, který až dosud byl poslancem za opoziční stran Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Jednačtyřicetiletý komik bez politických zkušeností vyhrál v dubnu prezidentské volby díky slibům, že skoncuje s korupcí a se starým politickým systémem. Jeho snahy o prosazení reforem ale blokuje dosavadní parlament, v němž Zelenského strana nemá zastoupení a převládají zde Porošenkovi stoupenci. Ti minulý měsíc nepřijali ani demisi premiéra Volodymyra Hrojsmana, ani Zelenského návrhy na změnu volebního systému.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď