Zeekr – další čínská elektromobilní značka se chystá do Evropy

foto Čínský elektromobil Zeekr.

Teprve na konci minulého roku dodala značka Zeekr, která náleží do portfolia čínského automobilového koncernu Geely stejně jako Volvo nebo Polestar, na trh první vyrobené vozy. Přesto již nyní oznámila své plány pro nejbližší roky.

Už letos má sjet z výrobních linek přibližně sedmdesát tisíc exemplářů vozu Zeekr 001. Ten je zatím jediným nabízeným modelem, ovšem do roku 2025 se má potfolio rozšířit na celkem pět typů.

V té době již pak má být roční produkce v řádech statisíců. Na počátek příštího roku chystá Zeekr vstup na evropské trhy. Zatím zřejmě jen na některé vybrané, kde je poptávka po elektrických autech přece jen vyšší než třeba u nás.

Zeekr 001 je crossover, jehož karosérie má délku 497 centimetrů, šířku rovné dva metry a výšku 156 centimetrů. Rozvor o půl centimetru přesahuje hranici tří metrů.

Použitá technika je velmi vyspělá. Například elektrická soustava používá osmisetvoltovou architektruru, z čehož plynou mimo jiné také velmi krátké doby dobíjení a možnost při doplňování baterie využít výkon až 360 kW. Díky tomu se dostatek energie na ujetí dalších 120 kilometrů získá již za pět minut.

V současnosti Zeekr zákazníkům nabízí dvě velikosti baterie. První má kapacitu 86, druhá pak 100 kWh. Pokud je větší baterie namontována do vozu s pohonem pouze zadních kol, pak činí dojezd 712, pokud se jedná o vůz s pohonem všech kol, pak klesne na 606 kilometrů.

Verze s jedním pohonným agregátem dosahuje výkonu 200 kW, “čtyřkolka” pak poskytuje řidiči k využití 400 kW.

Maximální rychlost činí 200 kilometrů v hodině, v nejvýkonnější specifikaci lze zrychlit z nuly na 100 km/hod během 3,8 sekundy.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď