Ze zatopené jeskyně v Thajsku bylo vyproštěno všech 13 lidí

foto Stanoviště záchranářů u jeskynního komplexu na severu Thajska.

Bangkok - Ze zatopené jeskyně v Thajsku se záchranářům podařilo vysvobodit všech 12 chlapců i jejich fotbalového trenéra, kteří tam uvázli před více než dvěma týdny. Venku z jeskyně už je také trojice vojenských potápěčů ze zvláštních jednotek a lékař, kteří o chlapce v jeskyni od jejich nalezení 2. července pečovali. "Dokázali jsme něco, co nikdo nepokládal za možné," řekl šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, kterého citovala agentura AP.

Čtyři mladí sportovci byli zachráněni v neděli, další čtveřice byla z jeskynního komplexu evakuována v pondělí a poslední pětici dostal tým potápěčů ven dnes.

Sportovci ve věku mezi 11 a 16 roky s 25letým trenérem zůstali v jeskyni uvězněni 23. června. V podzemí je uzavřela stoupající voda, kvůli které ustupovali stále hlouběji do jeskyně. Záchranáři fotbalisty nakonec objevili 2. července na vyvýšené plošině čtyři kilometry od ústí jeskyně. Od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci.

Záchranná operace byla velmi náročná. Po odčerpání velkého množství vody z jeskyně byly některé úseky cesty ven schůdné pěšky, část trasy musely ale děti zvládnout pod vodou a musely proplout velmi úzkými tunely. Někteří z hochů přitom neumějí plavat.

Kvůli tomu a také vzhledem k obtížnému terénu, v němž v pátek zahynul jeden z potápěčů, se zpočátku uvažovalo o tom, že se se záchranou vyčká až do konce monzunového období, tedy do podzimu, aby chlapci mohli z jeskyně vyjít pěšky. Protože se ale ve vzduchu v jeskyni snižovala koncentrace kyslíku a kvůli novým lijákům hrozilo, že se hladina vody opět zvedne, bylo rozhodnuto s evakuací neotálet.

Osmnáctidenní drama sledovala napjatě média po celém světě. Chlapci, kteří vyšli na denní světlo v minulých dvou dnech, byli hladoví, ale nemají žádné vážné zdravotní problémy. Zatím zůstávají hospitalizováni a podstupují lékařská vyšetření. U dvou z nich je podezření na zápal plic. Všichni jsou také v karanténě, než se potvrdí, zda se během pobytu v jeskyni něčím nenakazili.

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča dnes oznámil, že jeskynní komplex bude na nějakou dobu uzavřený. Podle jeho slov je třeba se postarat o větší bezpečnost jeskyní, než je bude možné přeměnit na turistickou destinaci.

Osm zachráněných chlapců je v dobrém zdravotním stavu

Všech osm chlapců, které se dosud podařilo zachránit, je v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Na tiskové konferenci to dnes řekl zástupce thajského ministerstva zdravotnictví, informovaly agentury AFP a Reuters. V nemocnici budou muset mladí fotbalisté zůstat nejméně týden, u některých z nich byla zjištěna plicní infekce. Čtyři chlapci a jejich fotbalový trenér dál zůstávají v jeskyni. Úřady nyní připravují i jejich vyproštění.

"Všech osm je v dobrém zdravotním stavu, žádný z nich nemá horečku," uvedl zástupce thajského ministerstva zdravotnictví na tiskové konferenci v nemocnici, kam byli chlapci po záchraně převezeni. "Všichni se těší dobrému psychickému zdraví," dodal. Podle něj za dobrý zdravotní stav vděčí chlapci imunitě získané díky hraní fotbalu.

První čtyři zachránění chlapci, kterým je od 12 do 16 let, mají podle zástupce ministerstva "často hlad" a mohou nyní jíst už normální stravu, ne však příliš kořeněnou. Zvládají také vstát a chodit kolem svých postelí.

Chlapci z druhé čtveřice, kteří byli z jeskynního komplexu zachráněni teprve v pondělí, mají podle zástupce ministerstva zdravotnictví stále "velmi nízkou tělesnou teplotu". V druhé skupině zachráněných byli hoši ve věku 12 až 14 let.

Všichni chlapci budou muset zůstat nejméně týden v nemocnici na pozorování. Kromě toho, že mají problémy se zrakem, je podle zástupce ministerstva třeba vyčkat na výsledky dalších vyšetření. První z nich ukázaly, že přinejmenším dva z chlapců mají plicní infekci. Vyšetřit by zachráněné měl také psychiatr.

Mladí fotbalisté z první zachráněné čtveřice, kteří se na povrch dostali v neděli, se již mohli vidět se svými rodinami, při setkání je nicméně zatím oddělovala skleněná stěna.

K jeskyním dorazil dnes také americký miliardář Elon Musk, který s sebou přivezl miniponorku, již nechal sestrojit pro případné využití při záchranných pracích. "Je vytvořena z raketových součástek a pojmenována Divočák po fotbalovém týmu chlapců," napsal Musk na twitteru. Nedlouho před tím vizionář uveřejnil video z podvodních zkoušek miniponorky.

Trenér chlapců uvázlých v jeskyni je chválen i kritizován

Pochvalné i odsuzující reakce směřují na adresu trenéra mladých fotbalistů, kteří před více než dvěma týdny uvázli v zatopeném jeskynním komplexu na severu Thajska. Pětadvacetiletý kouč je oceňován, že dokázal chlapce ve věku mezi 11 a 16 roky udržet v temné jeskyni v překvapivě dobrém psychickém stavu. Jiní ho ale kritizují za to, že hochy na průzkum pravidelně zaplavované jeskyně v monzunovém období vzal, napsal server BBC. Všech 13 sportovců bylo postupně vysvobozeno, ti poslední z nich dnes.

Pětadvacetiletý trenér se narodil v Barmě a údajně v dětství ztratil oba rodiče. V současné době žije v Thajsku nedaleko barmské hranice. Z rodiny mu zůstala jen babička, kterou jezdí do Barmy navštěvovat.

Po příchodu do Thajska se nejprve stal na několik let buddhistickým mnichem, než se rozhodl ucházet se o práci fotbalového trenéra. Denně prý dál navštěvuje buddhistický chrám. Podle thajských médií učil chlapce uvězněné od 23. června v jeskyni buddhistické meditační techniky.

Když záchranáři 2. července skupinu 13 sportovců našli na vyvýšeném místě asi čtyři kilometry od ústí jeskyně, poslal rodičům svých svěřenců dopis, v němž se za nerozumnou výpravu do jeskynního komplexu omluvil. Několik rodičů mu prý již odpovědělo, že mu to nebudou vyčítat.

"Slibuji, že se o děti co nejlépe postarám," uvedl rovněž v dopise. Podle médií byl trenér ze skupiny nejslabší, když ji záchranáři našli, protože odmítal jídlo, které si tým s sebou do jeskyně přinesl, a místo toho ho rozděloval chlapcům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď