Ze summitu v Egyptě si Mayová dohodu s EU o brexitu nepřiveze

foto Ilustrační foto - Britská premiérka Theresa Mayová

Brusel - Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy arabských států (LES) na Sinajském poloostrově v Egyptě neuzavře se svými evropskými partnery žádnou "pouštní dohodu", která by odblokovala nynější pat kolem odchodu Británie z EU. Novinářům to dnes řekl dobře informovaný unijní představitel.

Mayová, kterou britský parlament pověřil pokusem o změny v předjednaném textu dohody o brexitu, se v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch v neděli odpoledne sejde ke dvoustrannému jednání s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem. Pravděpodobné jsou i její další bilaterální schůzky.

EU změny v rozvodové smlouvě odmítá, ujišťuje ale, že sporná takzvaná irská pojistka je míněna jen jako záložní a dočasné řešení. Po středeční návštěvě Mayové v Bruselu, kde jednala s šéfem Evropské komise (EK) Jeanem-Claudem Junckerem se vzhledem k blížícímu se datu brexitu 29. března začalo spekulovat, že právě na okraj summitu s LAS by mohli šéfové států a vlád unie a Mayová domluvit řešení.

Unijní činitel obeznámený s přípravou summitu dnes upozornil, že se tak nestane. Kromě zřejmého důvodu, že summit s účastí 49 zemí má velmi nabitý program, jde také o to, že v Egyptě bude přítomno jen 24 vrcholných činitelů evropských zemí.

Třetím faktorem podle tohoto představitele je, že podobná dohoda by tak jako tak potřebovala delší čas na přípravu.

Evropská unie zatím kvůli brexitu nepředpokládá svolání mimořádného summitu. Šéfové států a vlád EU se tak po schůzce v Egyptě sejdou před datem brexitu jen o týden dříve na řádném summitu unie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď