Ze střet vlaků u Perninku může podle inspekce strojvedoucí

foto Ilustrační foto - U Perninku na Karlovarsku se 7. července 2020 čelně srazily dva osobní vlaky.

Pernink (Karlovarsko) - Drážní inspekce označila za příčinu loňské srážky osobních vlaků u Perninku pochybení strojvedoucího vlaku, který vjel na trať bez povolení dispečera. V dnes zveřejněné závěrečné zprávě se tak inspekce shoduje s vyšetřováním Správy železnic. K nehodě přispěla podle odborníků i absence zabezpečovacího systému. Při nehodě dva lidé zemřeli a 24 lidí se zranilo.

Nehoda se stala 7. července, když se nedaleko Perninku srazily dva protijedoucí osobní vlaky. "Na základě provedeného šetření došla Drážní inspekce k závěru, že bezprostřední příčinou mimořádné události bylo pochybení strojvedoucího osobního vlaku Os 17113 jedoucího z německého Johangeorgenstadtu v dopravně D3 Pernink, který nesplnil své povinnosti, tedy neohlásil se dirigujícímu dispečerovi a bez jeho souhlasu nedovoleně odjel na trať, po níž přijížděl osobní vlak Os 17110 z Karlových Varů," uvádí inspekce v závěrečné zprávě. Ke stejnému závěru dospěla Správa železnic. Případem se zabývá i policie.

"Nadále ve věci konáme úkony trestního řízení. V současné době, před rozhodnutím ve věci, je nutné vyčkat vyžádaných výslechů poškozených osob. Vzhledem k tomu, že se jedná o cizí státní příslušníky, občany SRN, tak jsme o jejich provedení zažádali cestou právní pomoci," sdělila ČTK krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Dodala, že tyto úkony obecně trvají déle a kvůli pandemii koronaviru se může jejich provedení ještě prodloužit. "Závěrečná zpráva o výsledcích šetření Drážní inspekce je jedním z hlavních podkladů pro rozhodnutí v této věci, nikoliv však jediným," dodala Krejčí.

Drážní inspekce v závěrečné zprávě doporučila Drážnímu úřadu, aby přijal opatření, která by zvýšila bezpečnost na tratích se zjednodušeným řízením drážní dopravy, kde není zabezepečovací zařízení. Na takových opatřeních už pracuje ministerstvo dopravy i samotné České dráhy. Státní podnik už krátce po nehodě představil aplikaci, která má varovat strojvůdce v případech, že by se na koleji mohl srazit s jiným vlakem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď