Zdražování energií podle analytiků zvýší inflaci až k šesti procentům

foto Stožár vysokého napětí, energie, elektřina - ilustrační foto

Praha - Zdražování elektřiny a plynu pravděpodobně zvýší inflaci až k šesti procentům. Lze totiž očekávat nárůst i o více než jeden procentní bod nejen kvůli samotnému zdražení energií, ale i kvůli tomu, že to ve svých cenách budou muset promítnout i další firmy mimo energetiku. Samotný krach Bohemia Energy by ale ceny energie neměl příliš ovlivnit, protože to nebyl primárně výrobce energie. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Ceny energií ve spotřebním koši Českého statistického úřadu zabírají necelých 10 procent. V září inflace stoupla na 4,9 procenta.

Skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku, se rozhodla ukončit činnost a dodávky elektřiny i plynu. Zákazníci firmy bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance. Jako důvod ukončení činnosti Bohemia Energy uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Ze stejného důvodu dnes oznámil zdražení největší dodavatel plynu v Česku, firma innogy Energie. U základního produktu Standard to bude v průměru o 10,6 procenta. Nejpozději od začátku příštího roku si lidé výrazně připlatí i za teplo. Teplárenské sdružení očekává největší zdražení za posledních 13 let.

Mnoho firem se podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého obává, že nebudou schopny situaci s rostoucími cenami energií zvládnout a zkrachují. Připomněl, že jednání s novými dodavateli energie po krachu Bohemia Energy budou zdlouhavá.

Krize, která způsobuje energetický deficit v celé Evropě, bude citelně znát již tuto zimu, míní partner poradenské skupiny Moore Petr Kymlička. V topné sezoně rostoucí ceny energií podle něj nejvíce pocítí domácnosti. Vyšší ceny energií navíc ovlivní cenotvorbu takřka všech firem. Ty musí zdražovat své výrobky, což vždy v důsledku pocítí koncový spotřebitel. Současně mohou být tyto tlaky pro některé společnosti až likvidační, podotkl.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler upozornil, že vývoj cen energií lze označit jako extrémní a že kromě tlaků na vyšší inflaci může citelně podkopat popandemické zotavování evropské ekonomiky. "Lze očekávat, že ke zdražování do konce roku přistoupí velká část trhu. Ceny energií mají váhu ve spotřebním koši necelých deset procent, a růst jejich cen o deset procent tak zvýší celkovou inflaci o necelý jeden procentní bod," uvedl. Upozornil ale, že je to jen přímý dopad, který nebere v potaz, že řada firem bude muset vyšší náklady spojené s energiemi přenést na své zákazníky. "Inflace tak následkem vývoje na trhu energií v příštích měsících dále citelně zrychlí, to se však očekávalo i bez dnešních zpráv o ukončení činnosti jednoho z větších dodavatelů energií," dodal.

Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht počítá na základě dosavadního vývoje s růstem cen pro domácnosti v příštím roce u elektřiny přibližně o 18 procent a u plynu o 22 procent. "Dopad do inflace bude určovat specifika smluv domácností a také podíl regulovaných cen na výsledné ceně. V našem propočtu zohledňujeme přímý dopad do inflace. Ceny energií by tak měly do inflace přidat zhruba jeden procentní bod, přičemž odhad průměrné inflace na 2022 mám na 3,8 procenta," uvedl. Dodal, že odhad nezahrnuje komplexnější sekundární dopady dražších energií do inflace, například přes zdražování potravin. "Výsledný dopad tak bude patrně vyšší," dodal.

Rostoucí ceny energií budou také podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně dále zvyšovat inflaci, i kdyby se růst velkoobchodních cen energií nyní hypoteticky zastavil. Vyšší inflace následně podle něj povede k dalšímu, delšímu a důraznějšímu zvyšování úrokových sazeb ČNB. "Krach Bohemia Energy by ceny energie neměl ovlivnit – nebyl to primárně výrobce energie, a cenu dnes určuje nikoli distribuce, nýbrž nepoměr mezi poptávkou a výrobou a její čistotou," uvedl.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že pád Bohemia Energy je největší podobnou událostí od krachu dodavatele elektřiny Moravia Energo na přelomu let 2008 a 2009. Škoda z krachu Moravia Energo dosáhla podle něj zhruba pět miliard korun a podobného rozsahu, tedy v řádu jednotek miliard, bude pravděpodobně i škoda způsobená nynějším pádem Bohemia Energy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď