Zdraví, život a vliv jógy

foto Ilustrační foto - Relaxační cvičení jógy

Co si představíte pod pojmem zdraví? Žádná bolest? Žádný problém s tělem? Neznám mnoho lidí, kteří by o sobě mohli prohlásit, že jsou naprosto zdraví. Zdraví má mnoho předpokladů. Od společenských, přes morální, až po ty emocionální a fyzické. Zdraví je v mnoha oborech definováno jako stav fyzické, emocionální a psychické harmonie s okolím, ve kterém žijeme. Je potřeba mít nejenom zdravé tělo, ale i psychiku, protože ta často rozhoduje o stavu fyzického zdraví.

Zdraví tedy znamená nejenom nepřítomnost nemoci, ale i soulad vztahů našeho těla, vědomí, skutků, chování a prostředí, které nás obklopuje. Tento stav nazýváme stavem harmonie, stavem, kdy zažíváme pocity pohody a klidu a dokážeme si je užít. S lidmi vycházíme ve vzájemné úctě a respektu, s nikým se zbytečně nehádáme. Když má někdo jiný názor, je to přirozené. Nemusíme se s ním vídat, aby to v nás nevyvolávalo nepříjemné pocity. Prožívejme chvíle, kdy se cítíme dobře. Nevyhovuje-li nám něco, někdo, hledejme řešení, jak zamezit těmto negativním stavům. Promluví-li ale do života negativní emoce, závist mezi kolegy v práci, neshody mezi sousedy či kamarády, tak si sami dobrovolně vyvoláváme stavy, kterými se budeme soužit.

Tím to ale nekončí. Projevy (úzkost, strach, soupeřivost), které vzniknou jako reakce na podněty z okolí, se prohlubují. Tyto pocity se usazuji v psychice, tam se kumulují a časem promluví. Například jako lehčí nemoc. Neřešíme-li situaci, nechceme-li se zabývat „zbytečnými“ věcmi, může vzniknout vážnější nemoc.

Naše hlava ovlivňuje fyzické zdraví. Na fyzické úrovni často vzniká obezita, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol v krvi. S tím souvisí přejídání se. Něco nás trápí, nechceme si to přiznat, a tak podvědomě sáhneme po kousku jídla. Postupem času nabíráme kilogramy, aniž si toho všimneme a dostáváme se do začarovaného kruhu. Obezita může způsobit a podílet se na výše zmíněných zdravotních problémech, které se označují souhrnným názvem „Metabolický syndrom 21. století“. Psychosomatika je velice mocná a jakákoli negativní emoce v těle vyvolá reakci. Žijeme-li tedy dlouho v nerovnováze, působí to negativně na zdraví. Mezi příčiny již zmiňované nerovnováhy patří porušování přírodního řádu, respektu a úcty k přírodě, ale i k sobě samým. Tím dochází k poškozování intelektu, emocí a paměti. Zanedbání těla a zdraví, omamné látky, alkohol, sobeckost jsou možné příčiny, které se za čas projeví na fyzické nebo mentální úrovni. Naše mysl je silná. Pozitivní „programování“ je tím, co v nás vyvolává příjemné pocity. Negativní umí být většina lidí. Není složité vytvořit si pozitivní systém myšlení, obzvláště když víme, že se po psychické stránce necítíme dobře.

Co je to zdraví? Podíváte-li se na starou indickou, japonskou, nebo čínskou kulturu, najdete mnoho různých oborů a věd, které se od pradávna zabývají zdravím. Harmonie těla, mysli a ducha, harmonie vašeho života v životním prostředí. To je charakteristika zdraví tak, jak ji cítím i já. Nechal jsem se ale inspirovat ajurvédou, čínskou medicínou, tai-chi, jógou, chi-kungem, feng shuej. Zdravé způsoby stravování a kombinování potravin, lehké pohybové vzorce, zvyky, různé druhy relaxace a samozřejmě i manuální práce jsou tím, co nám v západním světě občas chybí.

Jóga a powerjóga mohou být pomocníky, jak získat nad svým chováním emocemi kontrolu. Toto jednoduché cvičení, ve kterém si každý najde to, co mu vyhovuje, může pomoci i po zdravotní stránce. Jóga má mnoho podob. Někdo hledá jen cvičení, proto si vybere powerjógu, kdo hledá uvolnění a protažení zad, vybere si hathajógu, kdo chce pálit tuky a tvarovat tělo, vybere si vinyasa fl ow powerjógu, nebo vinyasa jógu, a ten, kdo nemá tak ohebné tělo, zvolí yangar jógu (jógu s pomůckami). Každý si může přijít na své. Když se prokoušete vlastním tělem, poznáte, jak s ním pracovat a naučíte se bezpečně provádět základní ásany (pozice), otevírá se vám další prostor, který souvisí s psychikou. Umění dýchat, soustředit se a cítit proudění energie, praktikovat nejrůznější očistné a dechové techniky, to vše patří k józe. Je prokázáno blahodárné působení pozic jógy na imunitní, endokrinní a nervový systém. Indický institut jógy v Lómě dokazuje tyto účinky na vědeckém základě. Jóga je přirozenou součástí života v Indii. Je součástí ajurvédské medicíny i východních filozofií, které naší západní civilizaci ukazují cestu, jak najít klid a harmonii. Jak uchovat a prodlužovat zdraví. Nenechte se přemoci pohodlností a buďte si vědomi procesu, kterým zákonitě procházíte - stárnutím. Stárnout začínáme v pětadvaceti letech, tělo začíná ochabovat a zpomalovat se. Zkuste na to pamatovat, až se vám nebude chtít hýbat a raději sáhnete po jídle. Pohyb je přirozený a nutný k životu. Jóga vám nabízí mírumilovný životní styl, který vám pomůže.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď