Zdobné kroje zaplavily Kyjov, Slovácký rok přivítá tisíce lidí

foto Na zaplněném náměstí v Kyjově na Hodonínsku 16. srpna 2019 začal zpěvem hymny i lidových písní a stavěním máje Slovácký rok. Přední folklorní akce se koná jednou za čtyři roky.

Kyjov (Hodonínsko) - Zdobné kroje dnes zaplavily Kyjov na Hodonínsku. Na zaplněném náměstí začal zpěvem hymny i lidových písní a stavěním máje Slovácký rok. Přední folklorní akce se koná jednou za čtyři roky. Komornější pořady nabídli organizátoři už ve čtvrtek, to hlavní se ale v Kyjově děje až o víkendu.

Fotogalerie

Máj s tureckým šátkem na vrcholku je symbolem Slováckého roku, tradičně ji přiváží koňským potahem lidé z Bukovan, staví ji pak uprostřed náměstí pomocí žebříků a dřevěných tyčí. Také bukovanské děti si na ručně taženém dřevěném vozíku přivezly svůj malý máj a vztyčovaly jej po vzoru dospělých.

Na Slováckém roku se letos podílí asi čtyři tisíce účinkujících ve 38 programech na pěti scénách. Do slavnostního průvodu se v sobotu zapojí na 3500 krojovaných. V neděli slavnosti zpestří jízda králů v podání chasy ze Skoronic. Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech bude tradičně doprovázet 25 jezdců.

Čtyřdenní folklorní maraton zakončí v neděli večer společný program dvou renomovaných profesionálních těles: Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna a Slovenského lidového uměleckého kolektivu z Bratislavy. V komponovaném galaprogramu se oba soubory představí samostatně i ve společně nacvičených číslech.

Před čtyřmi lety do Kyjova přijelo asi 25.000 lidí, letos doufají pořadatelé ještě ve vyšší návštěvnost. Podle starosty Františka Lukla je největším lákadlem pro návštěvníky atmosféra slavností, Kyjov se na víkend mění v "rušný úl plný barev, zvuků, vůní, a hlavně pozitivních emocí".

Ubytovací kapacity v Kyjově a blízkém okolí jsou dlouho dopředu obsazené. Pořadatelé proto jako novinku nabízejí stanové městečko s kapacitou 700 stanů. Centrum města je celý víkend uzavřené pro automobily, město řidiče směruje na čtyři záchytná parkoviště.

Slovácký rok se koná vždy jednou za čtyři roky, poprvé ho pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí, přesná podoba a dramaturgie ještě podle mluvčího města Filipa Zdražila není naplánovaná. Další Slovácký rok by se pak měl konat znovu za čtyři roky, tedy v roce 2025, řekl ČTK Zdražil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď