Žďárský soud uznal vinnými jednatelku i vydavatelství kvůli popírání holokaustu

foto Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou projednával 6. ledna 2022 případ, ve němž je obžalované vydavatelství Bodyart Press a jedna fyzická osoba kvůli vydání a šíření knihy amerického historika Davida L. Hoggana Mýtus šesti milionů, která popírá holokaust. Zleva obžalovaná jednatelka vydavatelství Hedvika Fiksová a její obhájce Martin Zobač.

Žďár nad Sázavou - Soud ve Žďáru nad Sázavou dnes uznal vydavatelství Bodyart Press a její jednatelku Hedviku Fiksovou vinnými z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Důvodem bylo vydání a šíření knihy Davida L. Hoggana Mýtus šesti milionů, která popírá holokaust. Fiksová dostala peněžitý trest 15.000 korun, společnost 45.000 korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupkyně Lenka Budzińská si nechali lhůtu na odvolání.

Fotogalerie

"Případný opravný prostředek zvážím teprve po doručení a prostudování písemného vyhotovení rozhodnutí," řekla Budzińská. Lhůtu na odvolání si ponechal i obhájce Martin Zobač, který požadoval zproštění.

Kniha vyšla v roce 2016 nákladem 600 až 800 kusů, uvedla dnes před soudem Fiksová. Většina se prodala. Podle Fiksové byla kniha vydaná ke studijním účelům. S tímto závěrem se soud neztotožnil. Ke svému rozhodnutí využil také znalecký posudek vypracovaný Masarykovou univerzitou v Brně.

Popírání genocidia je podle českého práva trestným činem a lze jej potrestat až třemi lety vězení. Státní zástupkyně požadovala ve svém návrhu peněžité tresty 20.000 pro Fiksovou a 60.000 pro společnost Bodyart Press. Výše trestu byla podle Budzińské odvozena od příjmu společnosti a Fiksové, které pracuje v mateřské škole.

Vyšetřovatelé se knihou Mýtus šesti milionů začali zabývat začátkem loňského roku, kdy na nakladatelství a jeho produkci upozornil Deník N. Vrchní státní zastupitelství v Praze věc předalo na Vysočinu. Policie případ nejdříve loni v březnu odložila. Nejvyšší státní zastupitelství ale nechalo rozhodnutí přezkoumat a vyšetřovatelé pak nakladatelství a jednoho člověka koncem léta začali stíhat.

Soud nejprve vydal ve věci trestní příkaz a určil peněžitý trest v nižší částce, než kterou navrhovala státní zástupkyně. Proti trestnímu příkazu podali všichni zúčastnění odpor, proto se dnes případem soud zabýval v hlavním líčení, krátce nato vynesl rozsudek.

Mýtus šesti milionů je jednou z nejznámějších publikací popírajících holokaust. Autor útlého spisku například tvrdí, že údaj o šesti milionech židovských obětí nacismu je "záměrným a bezostyšným" paděláním historie a že jde o "legendu genocidy".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď