Žďárský Den venkova přiblížil lesnictví i tradiční chov kaprů

foto Práci tažných koní v lese a řezání kmenů na pojízdné pile, štípání dřeva, ale i lov pstruhů ve středověkých sádkách (na snímku) nabídl Den venkova 29. září 2018 na zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou.

Žďár nad Sázavou - Práci tažných koní v lese, řezání kmenů na pojízdné pile, štípání dřeva, ale i lov pstruhů ve středověkých sádkách nabídl Den venkova na zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou. Akce s pestrým programem kromě hospodaření v lesích a na polích připomněla i 700 let dlouhou tradici chovu žďárských kaprů, kterou založili cisterciáci. Kinští se spolu s dalšími správci rybníků na Žďársku a s místní radnicí dohodli na jejich propagaci pomocí nové ochranné známky.

Práci tažných koní v lese a řezání kmenů na pojízdné pile, štípání dřeva, ale i lov pstruhů ve středověkých sádkách nabídl Den venkova 29. září 2018 na zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou. Podle Constantina Kinského nejde jen o marketingové gesto. "Je to signál ke spolupráci," řekl ČTK. Dohodu o spoluvlastnictví ochranné známky Ždárský kapr kromě Kinských podpořili zástupci žďárské radnice, Lesního družstva obcí Přibyslav a rybářského svazu. Stvrdili ji během dnešní akce.

Žďárský starosta Zdeněk Navrátil (Žďár-živé město) ve středu novinářům řekl, že k dohodě se mohou připojit i další, pokud splní dvě základní podmínky: Musí chovat plemena žďárský lysec, žďárský šupináč nebo jejich křížence, a to v území, které spravuje Žďár nad Sázavou jako obec s rozšířenou působností nebo v jeho sousedství.

Práci tažných koní v lese a řezání kmenů na pojízdné pile, štípání dřeva, ale i lov pstruhů ve středověkých sádkách či ruční výrobu másla (na snímku) nabídl Den venkova 29. září 2018 na zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou. Žďárský zámek podle Kinského funguje na stejných principech jako cisterciácký klášter, který byl jeho předchůdcem. "Je to asi jediné místo v celé Evropě, alespoň které znám, které pořád žije jako v době, kdy to bylo založeno. To znamená, že venkov je okolo těch budov," řekl Kinský v úvodu slavnosti. Jeho společnost spravuje přes 5700 hektarů lesů a 750 hektarů rybníků. V zámeckém areálu je ale mimo jiné i bazilika a škola.

Práci tažných koní v lese a řezání kmenů na pojízdné pile, štípání dřeva, ale i lov pstruhů ve středověkých sádkách nabídl Den venkova 29. září 2018 na zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou. Zájemci si také mohli vyzkoušet střelbu s laserovými puškami na létající terč. Den venkova se konal podruhé. Hlavní program se konal v zámeckém sadu pod obsypanými jabloněmi, tentokrát si všímal i sucha. Nešlo jen o názory odborníků, zájemci mohli zkusit moderovat počasí či jízdu na velbloudu. K vidění byla i historická zemědělská technika, vyzkoušet bylo možné tradiční řemesla včetně stloukání másla nebo ochutnat rybí speciality.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď