ZČU ukazuje na veletrhu v Brně podvozek tramvaje i díl rakety Ariane 6

foto Tři výzkumná centra Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) představují na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (MSV) inovativní řešení ze strojírenství, elektrotechniky a designu, například úzkorozchodný podvozek tramvaje

Plzeň - Tři výzkumná centra Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) představují na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (MSV) inovativní řešení ze strojírenství, elektrotechniky a designu, například frézovací hlavy, úzkorozchodný podvozek tramvaje a díl rakety Ariane 6. Škola vystavuje také zařízení pro automatickou výměnu baterie dronu a ke stacionárnímu ukládání energie, ale rovněž 3D modely archeologických nálezů a návrhy záchranářského oblečení, přileb a dětské evakuační kolébky. ČTK to řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Výzkumné centrum RTI fakulty strojní, které má jednu z nejmodernějších technologií 3D tisku kovů, představuje frézovací hlavu Medúza pro obrábění žáruvzdorné slitiny. "Hlavním přínosem je naladění její tuhosti v axiálním a radiálním směru, což zlepšuje produktivitu obrábění," uvedla Stará. Vystavený je také model úzkorozchodného podvozku nízkopodlažní tramvaje z polyamidu se čtyřicetiprocentním podílem skla. "Využití skla ve 3D tisku je v ČR unikátní. Ovlivňuje vlastnosti výsledného materiálu, například mu propůjčuje větší tuhost," řekla. Použitá technologie 3D tisku podle mluvčí dokáže vytisknout velmi komplikovaný model podvozku se všemi detaily, velmi dobrými mechanickými vlastnostmi a vysokou kvalitou povrchu. RTI dále navrhlo pro klatovskou firmu ATC Space, která spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou, technologii obrábění dílů nosné rakety z hliníku. Představuje díl rakety Ariane 6, který slouží pro připojení pomocných startovacích motorů a pro jejich bezpečné oddělení po vyčerpání paliva. Možnosti využití 3D tisku ukazuje RTI také na 3D modelech archeologických nálezů, které vyrábí ve spolupráci s muzei a využívají se třeba při popularizačních akcích.

Výzkumné centrum NTIS fakulty aplikovaných věd představuje v Brně prototyp systému DronePort, unikátního zařízení pro automatickou výměnu a správu baterie dronu. "Obsahuje robotický manipulátor s uchopovačem, který umožňuje automatické sejmutí baterie z dronu a následné umístění do nabíjecí stanice. Ta se postará o její správné nabíjení a zamezí předčasné degradaci," uvedla mluvčí.

Vysokoškolský ústav NTC a start-up Pinflow ukazují zmenšený model zařízení pro stacionární ukládání energie na bázi vanadových redoxních průtočných baterií. "Umožňuje oddělení kapacitní (kWh) a výkonové (kW) složky. Řešení je nehořlavé a nevýbušné. Výhodou je vysoká životnost baterie bez ztráty kapacity, převyšující 25 let," řekla Stará. Po celém světě je zatím těchto baterií nainstalovalo přes 50.

Fakulta designu a umění, která se na MSV představuje poprvé, přibližuje, jak dokáže průmyslový design reagovat na výzvu OSN ke snížení počtu utonulých za jeden rok (350.000). Plzeňští designéři a studenti Taylor's University v Malajsii navrhli záchranářské oblečení, přilby a dětské evakuační kolébky, které si návštěvníci mohou prohlédnout ve virtuální realitě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 27. května 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď