Zbraň muže, který v Brně ohrožoval lidi v kancelářích, byla plně funkční

foto Ilustrační foto - Vůz záchranářů stojí před kancelářskou budovou v Brně, kde muž se zbraní vyhrožoval, 30. ledna 2023.

Brno - Zbraň muže, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v kancelářské budově, byla plně funkční. Policie při prohlídce budovy našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Muže zatím nebylo možné vyslechnout. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí David Chaloupka. Policie zveřejnila video ze zásahu, kdy muže zajistila. Při události se nikdo z evakuovaných lidí nezranil.

"Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení," uvedl Chaloupka.

Oznámení o muži, který zbraní ohrožuje lidi ve výškové budově v Holandské ulici, měli policisté nahlášené v pondělí ráno před 8:00. Mluvčí uvedl, že ozbrojený muž vstoupil do 18. patra. "Navíc svou činností na místě spustil i požární alarm, což bylo signálem k evakuaci pro dvě stovky lidí. Policisté vyslaní na místo pomáhali s evakuací osob, zatímco se prvosledové hlídky z Oddělení hlídkové služby vybavené dlouhými zbraněmi snažily ozbrojeného muže nalézt," popsal mluvčí.

Muže se jim podařilo nalézt. Mluvčí uvedl, že muž měl v ruce zbraň a choval se nevypočitatelně, například si pistoli přikládal k hlavě. "Policisté s mužem nejprve vyjednávali, a když se k nim po chvíli přiblížil, tak jej pomocí hmatů a chvatů zadrželi a odzbrojili. U sebe měl krátkou perkusní střelnou zbraň, která byla funkční a připravená ke střelbě," uvedl mluvčí. Perkusní zbraně jsou podle něj přístupné od 18 let na občanský průkaz, není potřeba zbrojní průkaz. Zbraň může být život ohrožující.

Od muže policisté zjistili, že do budovy údajně donesl i nějakou výbušninu. Na místo tak operační důstojník vyslal pyrotechniky. Ti při prohlídce budovy nalezli zničenou místnost a v ní fragmenty, které by podle policie mohly pocházet z nástražného výbušného systému. Policisté je odeslali k další expertize. Na místě byl lidem k dispozici i policejní krizový intervent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď