Závěrečný díl série o Marii Terezii uvede Česká televize na Nový rok

foto Štáb České televize natáčel 27. dubna 2017 na zámku v Kroměříži scény do dvoudílné historické minisérie Marie Terezie. Na snímku je herec Vojta Kotek jako František Štěpán Lotrinský a jeho rakouská kolegyně Marie-Luise Stockingerová v titulní roli.

Praha - Příběh rakousko-uherské panovnice Marie Terezie v koprodukčním seriálu České televize (ČT) vyvrcholí závěrečným pátým dílem na Nový rok. Hlavní hrdinku si tentokrát zahrála herečka Ursula Straussová. Jejího chotě Františka Štěpána Lotrinského hraje stejně jako v předchozích epizodách Vojtěch Kotek. Poslední díl série zachovává žánr romantického historicko-politického dramatu, v němž nechybí humor. Děj je situován do let 1760 až 1780. Novináře dnes o tom prostřednictvím on-line setkání s tvůrci informovala Česká televize.

Minisérie vznikla v koprodukci čtyř veřejnoprávních televizí - ČT, rakouské ORF, slovenské RTVS a maďarské MTVA, kterou od třetího dílu nahradila francouzská televize Arte. Pod vedením hollywoodského režiséra Roberta Dornhelma se ve snímku objevili mimo Kotka další čeští herci - Zuzana Stivínová, Martin Pechlát, Vladimír Javorský, David Švehlík, Stanislav Majer nebo Jan Budař. Autorkou scénáře je Miroslava Zlatníková.

"Celá série vzbudila společenský zájem o Marii Terezii jako o osobnost, ale i o dobu její vlády, o osvícenství. Povedlo se nám najít látku, s níž jsme mohli oslovit zahraniční partnery a otevřít si dveře k mezinárodní spolupráci. Pro Českou televizi se jednalo o první takto rozsáhlou koprodukci ovšem s velkým českým tvůrčím vkladem od počátečních idejí, námětů i scénářů. A to i přesto, že jde spíše o rakouskou hrdinku," uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Poslední díl pojednává o sňatkové politice Marie Terezie, o finančních problémech monarchie, které se přes nepochopení své ženy pokouší řešit František Štěpán, o jeho synovi, pozdějšímu císaři Josefu II., který se ostře vymezuje proti otci, o smrti Františka Štěpána a následném konfliktu mezi Josefem II. a Marií Terezií.

Díky práci maskérů si i pozdní fázi života Františka Štěpána zahrál Kotek. "Jsem za tu roli velmi rád. Přirostla mi k srdci. Byl bych rád, kdyby se i díky naší filmové sérii vědělo, jak revoluční jeho myšlení ve své době bylo a co vše dělal," řekl. Partnerkou mu v poslední epizodě série je rakouská herečka Straussová. Mladou Marii Terezii v prvních dvou dílech ztvárnila Marie Luise Stockingerová, v pokračování ji vystřídala Stefanie Reinspergerová.

První klapka závěrečného dílu padla v polovině dubna ve Valticích, poté štáb točil v Kroměříži, na zámcích Slavkov, Milotice, Jaroměřice a v klášteře Plasy. ČT uvedla první dva díly na začátku roku 2018. První díl se s více než dvěma miliony diváků stal nejsledovanějším pořadem novoročního dne. Kromě koprodukčních partnerů zakoupilo vysílací práva dalších 18 zemí. Pokračování osudů panovnice Marie Terezie, které mapuje její vládní i manželskou krizi, uvedla ČT o dva roky později. V souvislosti s uvedením Marie Terezie ČT2 11. ledna uvede i dokumentární film Josef II.: Rebel na trůnu od filmařky a spisovatelky Moniky Czerninové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď