Zástupci vysokých škol odmítají změnu zákona o památkové péči

foto Teplé a slunečné počasí v Praze, pohled na Vltavu a Pražský hrad - ilustrační foto.

Praha - Zástupci ústavů a kateder dějin umění na vysokých školách nesouhlasí s návrhem pražských radních, aby památkáři mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na názor Národního památkového ústavu (NPÚ). Podle nich by to způsobilo nevratné poškození kulturního dědictví České republiky. ČTK o tom dnes informoval ředitel Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty UK Richard Biegel. Vedle něj je pod prohlášením podepsáno dalších osm ředitelů a vedoucích ústavů a kateder.

Změna má podle navrhovatelů pomoci zejména urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vlastník kulturní památky či projektant by například nebyl povinen s NPÚ projednat přípravnou a projektovou dokumentaci při jejím zpracování. Podle NPÚ by změna znamenala likvidaci památkové péče a důvody pro změnu uváděné magistrátem jsou zástupné.

"Zbavit NPÚ možnosti vyjadřovat se k obnově památek by znamenalo nevratně poškodit celý systém památkové péče, která je na odborném přístupu NPÚ založena," píšou akademici v prohlášení. Národní památkový ústav podle nich garantuje nejen odbornost, ale i nezávislost památkové péče. Návrh na omezení jeho pravomocí považují za nesystémový a ryze účelový.

"Je zjevnou reakcí na skutečnost, že názory NPÚ byly v rozporu se stanovisky magistrátního odboru památkové péče či názory vedení města," uvedli. Za příklady z poslední doby považují prosazení podzemních garáží na pěší zóně na Můstku nebo demolici domu na nároží Opletalovy ulice a Václavského náměstí.

"Pražská památková rezervace je památkou světového kulturního dědictví UNESCO. Vyloučení NPÚ z rozhodování o památkách s nejvyšším mezinárodním statusem je absurdní a neobhajitelné," stojí v prohlášení. Návrh podle zástupců vysokých škol zásadně ohrožuje památkovou péči ve všech významných památkově chráněných územích včetně Českého Krumlova, Telče nebo Slavonic.

Návrh uvádí, že se má týkat staveb, které jsou v chráněných územích a zároveň nejsou kulturními památkami. Podle akademiků ale vylučuje NPÚ z rozhodování o všech kulturních památkách včetně kategorie národních kulturních památek. Bez účasti odborné památkové instituce by se tak podle nich dělat například obnova Karlštejna, Karlova mostu nebo vily Tugendhat. "Vyzýváme proto všechny zúčastněné, aby jeho přijetí všemi silami zabránili," dodali.

Návrh novely musí ještě projednat zastupitelé. Teprve poté jej může město odeslat do Sněmovny. Zda se jím budou poslanci zabývat, bude záležet na jejich rozhodnutí. Pražští zastupitelé se na příštím jednání sejdou 6. září.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď