Zástupci Spolu a STAN věří, že Zeman pověří složením vlády jejich koalici

foto Zleva místopředseda ODS Martin Kupka, moderátorka Terezie Tománková, poslanec za koalici Piráti a Starostové Jan Lacina a předseda SPD Tomio Okamura vystoupili 10. října 2021 v Praze v diskusním pořadu televize CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové.

Praha - Místopředseda Starostů Petr Gazdík věří, že prezident Miloš Zeman bude vyžadovat pro pověření sestavováním vlády 101 podpisů. Na základě výsledků sobotních voleb je může dát dohromady koalice ODS, TOP 09 a lidovců Spolu s Piráty a Starosty. Gazdík v této souvislosti zmínil možnost ukázat prezidentovi parlamentní většinu. V diskusním pořadu Prima a CNN Prima News Partie Terezie Tománkové poukázal na to, že koaliční strany mají většinu nejen ve Sněmovně, ale i v Senátu. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky je možné vládu sestavit do Vánoc.

"Věřím, že Zeman nebude chtít, abychom ukázali, že jsme parlamentní demokracie," uvedl Gazdík. Podobně se vyjádřil i předseda lidovců Marian Jurečka. Věří však v dohodu s prezidentem, je podle něj "ale možné využít sílu". Zopakoval, že očekává, že prezident bude dodržovat Ústavu ČR. Místopředseda ODS Martin Kupka později uvedl, že nechce vyhrožovat a neví, zda se prezident nechystá vystoupit.

Složit ve Sněmovně většinu bude chtít podle dosavadního šéfa Sněmovny za ANO Radka Vondráčka i hnutí Andreje Babiše. Uvedl, že premiér a jeho hnutí nechce "dělat žádné triky a protahování". Babiš podle něj spolustraníkům řekl, že ANO dá jednu jasnou nabídku, a když to nikam nepovede, nebude jednání protahovat. "Platí, že máme nejvíc mandátů, je to sice o jeden, ale je to mandát," konstatoval.

Nemocný Zeman dnes v prohlášení zveřejněném mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem poblahopřál vítězům sněmovních voleb a zvoleným poslancům bez ohledu na jejich příslušnost k politickým stranám. Volby vyhrála koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, druhé skončilo vládní hnutí ANO. Zeman už dříve uvedl, že pověří jednáním o vládě předsedu vítězné strany, nikoli koalice.

Babiš dnes v Lánech prezidenta navštívil, ale odjel bez komentáře. Zemana pak převezla sanitka do pražské Ústřední vojenské nemocnice, jejíž ředitel a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral později novinářům řekl, že prezident je hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny kvůli komplikacím provázejícím jeho chronické onemocnění.

Koalice Spolu a Pirátů se STAN v sobotu požádaly prezidenta, aby pověřil jednáním o sestavení kabinetu předsedu ODS Petra Fialu. Podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Vítězná koalice Spolu a třetí Piráti se Starosty budou mít v nové Sněmovně 108 mandátů. Jurečka uvedl, že je reálné složit vládu do Vánoc, není proto podle něj nutné měnit složení dosavadního kabinetu.

Koalice Spolu předpokládá, že předsedou Sněmovny bude její nominant, řekl dnes Jurečka v České televizi (ČT). "Dává to logiku, jsme vítězové voleb," dodal. Poukázal na možný postup při jmenování premiéra, kdy má třetí pokus po dvou prezidentských právě šéf Sněmovny. Naproti tomu Vondráček v sobotu uvedl, že logiku má, že by předsedou dolní komory měl být někdo ze strany s nejsilnějším poslaneckým klubem.

Jurečka také řekl, že si neumí představit, že by lidovci do vedení Sněmovny podporovali někoho z SPD. Místopředsedou končící dolní komory je šéf SPD Tomio Okamura.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď