Vzdělávací systém se podle zástupců škol s koronakrizí vypořádal dobře

foto Ilustrační foto - Na prvním stupni Waldorfské základní školy Olomouc vrcholily 22. května 2020 přípravy před opětovným spuštěním výuky 25. května. Na snímku je výuka žáků 9. třídy, kteří se mohli vrátit již dříve.

Praha - Vzdělávací systém se podle zástupců školských asociací vypořádal s koronakrizí dobře. Situace podle nich byla nečekaná, takže nebylo snadné hledat vždy nejlepší řešení. Pokud by se situace opakovala, daly by se některé věci udělat lépe. Shodli se na tom zástupci školských asociací, které dnes oslovila ČTK. Ministr školství Robert Plaga (ANO) řekl, že vzdělávací systém v ČR zvládl situaci kolem koronaviru skvěle. Podle spolku Pedagogická komora by ale samotný ministr u učitelů propadl. Podle České středoškolské unie se ukázalo, že bylo vzdělávání dosud zastaralé.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého se sice zpětně dá mluvit o tom, že některé věci mohly být lepší, zdůraznil ale, že vývoj událostí byl na začátku krize nečekaný a velmi rychlý. "Já bych řekl, že jsme to zvládli se ctí," uvedl. "Musím říct, že se mi zdá, že to i ministerstvo docela zvládlo, ale speciálně celé školství jako celek," dodal.

Podobně se vyjádřili předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. "Myslím si, že drtivá většina škol se s tím vypořádala výborně," řekl Zajíček. "Já si myslím, že 90 procent učitelů se opravdu snažilo a věnovalo se tomu (vzdělávání na dálku)," doplnila Schejbalová.

Podle spolku Pedagogická komora ale učitelé hodnotí výkon ministra nejčastěji jako nedostatečný. V anketě na facebooku mu dali průměrnou známku 4,5, sdělil ČTK předseda spolku Radek Sárközi. V jiné anketě spolku uvedlo 88,6 procenta respondentů, že by měl Plaga odstoupit. Spolek má podle svého webu asi 2800 členů. Podle údajů ministerstva učí v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách či konzervatořích v ČR 168.828 lidí.

Černý připomněl, že školy na výuku na dálku nikdo nepřipravoval. V danou chvíli podle něj proto bylo obtížné hledat správná řešení. "Přišlo to ze dne na den, prostředky na distanční výuku ne všichni měli zažité a ne všichni je používali, ale myslím, že na většině škol se to dokázalo velice rychle nastartovat," doplnil Zajíček.

Pokud by se podobná situace měla někdy opakovat, bylo by podle Černého vhodné, kdyby školy měly k dispozici modely fungování výuky na dálku. Lepší by podle něj mohla být také koordinace postupu ministerstev školství a práce a sociální věcí ohledně ošetřovného pro rodiče školáků. Uvedl, že se například jen s několikadenním předstihem ujasnilo, že rodiče, kteří pošlou děti do školy pro vysvědčení, přijdou o ošetřovné.

Černý doufá, že se školy už znovu zavírat nebudou. Podle něj by na to sice už byly lépe připraveny, ale fungování výuky by se asi o moc nelišilo. Podle Zajíčka by bylo dobré, kdyby se distanční výuka zakotvila v nějaké podobě do školského zákona. Připomněl, že ministr již avizoval, že to bude řešit.

Podle Schejbalové byla krize přínosná tím, že se školy více seznámily s digitálními technologiemi a uvědomily si, že je třeba vést děti k větší samostatnosti a neučit je nepodstatné věci. Opakování letošní situace si nepřeje. Pokud by se stalo, tak by zlepšila koordinaci mezi učiteli ve škole, aby nekomunikovali s dětmi prostřednictvím různých platforem, ale využívali všichni jednu.

Podle České středoškolské unie (ČSU) poukázala distanční výuka na zastaralost školství v ČR. Většina pedagogů podle středoškoláků nedokázala probrat vše, co tento rok měla, nebo dané učivo shrnula jen velice obecně. ČSU zastupuje zhruba 30.000 žáků z přibližně 150 středních škol. Střední školy v ČR mají podle ministerstva kolem 424.000 studentů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď