Proti covidu bude podle odborníků asi potřeba očkovat i děti - video

foto

Praha - Proti covidu-19 bude zřejmě v budoucnu nutné očkovat i děti, bez toho nebude možné dosáhnout kolektivní imunity. Dospívající a mladí dospělí totiž mohou být přenašečem koronaviru. Uvedli to někteří účastníci on-line konference Očkování a testování, kterou pořádala Academy of Health Care Management.

Mutace koronaviru nyní více zasahují i mladší věkové skupiny. Lékaři mluví o tom, že v nemocnicích jsou nyní hospitalizováni čtyřicátníci, někdy i mladší lidé.

Podle bývalého ministra zdravotnictví a vakcinologa Romana Prymuly je třeba zamezit přenosu viru. "Na izraelských datech se ukazuje, že bude potřeba proočkovat i dětskou populaci, protože bez toho nenavodíme kolektivní imunitu," řekl Prymula. Byl by pro to, aby se očkovaly děti zhruba od deseti let. V Izraeli, který je rekordmanem v očkování proti covidu-19, se podle něj o tom velmi diskutuje.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Stejného názoru je lékařka Hana Cabrnochová. Připomněla, že už existují klinické studie očkování u dětí. "Do budoucna se bez toho, že budeme očkovat i děti, pravděpodobně s epidemií nedokážeme zcela vypořádat, protože přenos se děje i v dětských kolektivech," uvedla. Data podle ní ukazují, že větší riziko přenosu je u dětí od 12 let než u menších dětí.

V Česku se v poslední době rozšířila britská mutace koronaviru a existují podezření i na výskyt jihoafrické varianty. Podle Ivana Hirsche z katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty UK je jihoafrická mutace rezistentní i k léčbě rekonvalescentní plazmou od lidí, kteří nemoc covid-19 prodělali.

Jedna z mutací, která je odpovědná za nižší účinnost vůči očkování, se v poslední době podle odborníků přenesla na britskou mutaci, která tak může být také více rezistentní. Podle Hirsche se tak ukazuje, že mutace nemusí být do země přivezeny, ale mohou se rozvinout přímo v místě. Vakcíny i léky proto podle něj musí být opakovaně vyvíjeny a obnovovány. Vývoj vakcín a léků proti mutujícímu koronaviru označil s nadsázkou jakousi válkou ve zbrojení.

Koordinátorka: Praktičtí lékaři budou moci očkovat i lidi pod 70

Praktičtí lékaři, kteří se od března zapojí do očkování proti covidu-19, budou moci očkovat i lidi mladší 70 let, kterým hrozí závažný průběh nemoci. Bude to na rozhodnutí konkrétního lékaře. Na on-line konferenci k nemoci covid-19, očkování a testování to řekla koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Podle ní to mohou zdravotnická zařízení dělat už nyní.

Nyní se očkují především zdravotníci, lidé v domovech pro seniory a lidé, kterým je více než 80 let. Od soboty 27. února se budou moci do systému registrovat pracovníci škol a od 1. března lidé nad 70 let. Národní rada osob se zdravotním postižením ale žádala, aby se od března mohli k očkování registrovat i lidé s vážnými chronickými nemocemi a s postižením.

Podle koordinátorky Baťhové už dnes mohou některá zdravotnická zařízení očkovat třeba čekatele na transplantaci nebo mladší pacienty s rizikem těžkého průběhu nemoci covid-19, kteří nespadají do aktuálních prioritních kategorií. Podobně by to mělo být od března i u praktických lékařů. "Pokud mají ve své péči někoho, u koho vyhodnotí, že jeho zdravotní stav je natolik závažný, že odpovídá věkové skupině 70 plus a že by mohl mít velmi těžký průběh covidu, tak je to na rozhodnutí toho lékaře," uvedla Baťhová. Právě praktičtí lékaři mohou zdravotní stav svých pacientů podle koordinátorky lépe zhodnotit než velká očkovací centra.

Baťhová neřekla, v kolik hodin 1. března registrace lidí nad 70 let začne. Podle ní se v pátek uskuteční zátěžové testy systému. Doplnila, že ale nebude záležet na tom, kdy se do systému zájemci přihlásí, očkovací místa je budou k vakcinaci řadit od nejstarších po mladší. Podle ministerstva ale mají jednotlivá očkovací místa možnost se seznamy zaregistrovaných pracovat a dle strategie kraje a priorit zvát k očkování osoby i podle profesí.

Podle koordinátorky už bylo nutné otevřít registrační systém pro další skupiny obyvatelstva, protože jsou kraje, které už mají seniory nad 80 let naočkované. Například v Libereckém kraji začali tento týden očkovat učitele. Podle Baťhové je situace v každém kraji jiná. Některé kraje podle ní neumějí s registračním systémem dobře pracovat a zařadily do systému místa, na kterých se zatím vůbec nezačalo očkovat. Lidé, kteří si toto očkovací místo zvolili, pak stále na vakcinaci čekají.

Baťhová odmítla kritiku, že by v Česku bylo mnoho dosud nevyužitých očkovacích dávek. Pokud se nezapočítají dodávky z tohoto týdne, je podle ní aplikováno 96 procent dávek. Kvůli dřívějším problémům se sníženými dodávkami ale podle ní nechtějí očkovací místa použít 100 procent dávek.

V Česku se očkuje vakcínami tří firem, a to Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo ke středečnímu večeru dokončeno očkování u asi 226.800 lidí, jednu dávku dostalo asi 373.650 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď