Zástupci knižního trhu chtějí po vládě miliardu na záchranu

foto Prodej knih, knihkupectví - ilustrační foto.

Praha - Zástupci českého knižního trhu očekávají letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru pokles obratu nejméně o 30 procent. Knižní trh podle nich ztratí až tři miliardy. Po vládě proto chtějí miliardu korun, která by měla oboru pomoci. Suma podle nich odpovídá tomu, čím knižní trh do státního rozpočtu ročně přispívá. Podle knihkupců a nakladatelů hrozí redukce počtu vydaných titulů za rok ze současných 15.000 až na třetinu, knihy se podle nich mohou také zdražovat. V tiskové zprávě to dnes uvedl Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

Svaz sdružuje přes 150 velkých i malých knihkupců a nakladatelů, prohlášení podepsali i největší tuzemští nakladatelé a distributoři. Jde o několikátou výzvu vládě, která upozorňuje na to, že zejména zavřená kamenná knihkupectví, a tedy téměř nulový odbyt knih mohou celý obor na dlouho poznamenat.

Připomínají, že knižní trh je jednak specifická oblast kultury a zároveň je součástí průmyslu. "Tvoří významné společenské hodnoty s dopadem na vzdělanost a čtenářskou gramotnost, zároveň je ale významným zaměstnavatelem a producentem, který dává práci navazujícímu polygrafickému průmyslu. Granty na podporu vydávání knih tvoří méně než půl procenta objemu knižního trhu, naopak knižní trh dodává do státního rozpočtu ročně více než jednu miliardu korun," píše svaz.

"V knižním trhu nejsou žádní zřizovatelé, nespadá pod stát, pod kraje ani pod města - za vším je třeba vidět firmy, živnostníky a nezávislé tvůrce. A ti všichni jsou teď na pokraji kolapsu," uvádějí knihkupci a nakladatelé. Knižní trh podle nich nebyl natolik silný, aby měl vytvořené rezervy na podobnou mimořádnou událost, jaká nastala.

Hrozí proto podle nich redukce počtu vydaných titulů za rok ze současných 15.000 až na třetinu. Hrozí také snížení počtu vydávaných kusů od titulu, což vyvolá tlak na cenu. O práci tak mohou přijít nejen zaměstnanci nakladatelství, ale i navazující profese jako redaktoři, překladatelé, grafici a tisíce pracovníků polygrafického průmyslu.

Knižnímu trhu je podle svazu třeba pomoci i do budoucna, jednou z cest je osvobodit knihy od DPH. "Díky tomu zároveň udržíme dostupné ceny knih i v době klesající koupěschopnosti a tlaku na zvýšení cen kvůli klesajícím počtům vydaných kusů knih," soudí svaz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď